Kamery live
prognoza pogody

„Gazety tłumaczą świat”. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” z wizytą w PPWSZ w Nowym Targu

2 marca 2017 21:04

"Bycie dziennikarzem wiąże się z posiadaniem warsztatu, dziennikarstwo to także rzemiosło, ale przede wszystkim jest to natura" - mówił na spotkaniu ze studentami PPWSZ, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

„Gazety tłumaczą świat”. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” z wizytą w PPWSZ w Nowym Targu

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu miała zaszczyt gościć Bogusława Chrabotę, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni z rektorem dr hab. Stanisławem Gulakiem, prof. nadzw. na czele oraz studenci.

Bogusław Chrabota ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. współpracował m.in. z „Brulionem” i „Tulmutem”. W późniejszych latach publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Ozonie”, „Wprost” i „Newsweeku”. W 1993 r. objął stanowisko dyrektora programowego telewizji Polsat. Jest autorem formatu programu „Państwo w państwie”. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Polsat News, gdzie prowadził m.in. magazyn „Wydarzenia Opinie Komentarze”. Dwa lata wcześniej wydał razem z grupą Yeednoo płytę pod tym samym tytułem, występując tym razem w roli wokalisty. Bogusław Chrabota jest również autorem książek. Jego ostatnia publikacja pt. „Psy Egiptu” ukazała się w 2015 r. Dziennikarz został odznaczony Medalem „Niezłomnym w słowie” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu podhalańskiej społeczności dr Zbigniew Włosowicz przywitał Bogusława Chrabotę i przedstawił zawodowe dokonania redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Dziękuję za zaproszenie. Ten region jest mi bliski, od dzieciństwa – jako krakowianin – jeździłem na Podhale i mam tutaj swoje ulubione miejsca, wioski, a nawet krzaki i drzewa – zdradził podczas spotkania Bogusław Chrabota. Wspomniał również utwór muzyczny pt. „Kiedy góral umiera”, do którego wyreżyserował teledysk. Jak zaznaczył, 12 lat temu nie było to takie proste jak dzisiaj.

Redaktor Chrabota opowiedział zebranym o zmianach, jakie zaszły w świecie mediów w ostatnim czasie. – Dzisiaj gazety działają zupełnie inaczej. Gazety przede wszystkim tłumaczą świat – zaznaczył. – Mamy podobne wartości, cenimy sobie własność, cenimy sobie rodzinę, cenimy sobie instytucję państwa, cenimy sobie wiarę w Boga. Trzeba powiedzieć, że mamy światopogląd konserwatywny i ja z perspektywy tego konserwatywnego światopoglądu opowiadam taką narrację, która interpretuje fakty, z którymi państwo się spotykacie. Czyli dzisiaj gazeta nie niesie newsa tylko niesie komentarz, interpretację – podkreślił.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania przez redaktora Chrabotę była również konwergencja mediów i jej skutki. W chwili obecnej radio, telewizja, Internet i prasa upodabniają się do siebie. Techniki medialne łączą się i przenikają się ze sobą. Gazety papierowe walczą o zachowanie swojej integralności, jednak każdy tytuł pojawiający się w formie analogowej ma swój cyfrowy odpowiednik. Nie ma gazety, której nie towarzyszyłby portal internetowy. Informacje pojawiają się najpierw w mediach społecznościowych, potem na stronie internetowej w bardziej rozwiniętej formie, natomiast przed „zamknięciem” gazety następuje wyselekcjonowanie tekstów, które ukażą się w papierowym wydaniu tytułu.

Świat mediów przeszedł w ostatnich dekadach prawdziwą rewolucję. Odbiorca, otoczony zewsząd informacjami, ma spore problemy z selekcją treści. Rodzą się w nim również dylematy moralne. Bogusław Chrabota mówił o konieczności nabycia umiejętności poruszania się w tym świecie i stworzenia mechanizmów obronnych w odniesieniu do przyjmowania informacji i opisu rzeczywistości.

Podczas spotkania studenci mieli okazję zadać kilka pytań. Adepci filologii polskiej chcieli wiedzieć czy dziennikarze pracujący w gazecie muszą być specjalistami w danej dziedzinie, pytali również o charakterystykę grupy docelowej gazety „Rzeczpospolitej” i jej wpływ na ostateczny kształt treści tekstów, selekcję artykułów oraz rady dla osób, które chciałyby zaistnieć w świecie mediów.

Po pierwsze trzeba siebie znać. Bycie dziennikarzem wiąże się z posiadaniem warsztatu, dziennikarstwo to także rzemiosło, ale przede wszystkim jest to natura – podkreślił metaforycznie redaktor Chrabota. – Ja na przykład, studiując prawo, nigdy nie sądziłem, nie miałem przekonania, że będę prawnikiem.

Redaktor zaznaczył również, że swoją współpracę z „prasą podziemną” rozpoczął jeszcze jako student. Osoba, która chce być dziennikarzem musi interesować się światem, powinna chcieć zrozumieć otaczającą ją rzeczywistość i opowiedzieć o niej. Bogusław Chrabota zwrócił również uwagę na konieczność znajomości języków obcych. Jako konkretny sposób na zaistnienie w świecie mediów, szef „Rzeczpospolitej” zaproponował tworzenie bloga i podkreślił, że należy być konsekwentnym w swoich działaniach. Dzięki takiej aktywności można pozyskać odbiorców i stworzyć własną markę.

Na zakończenie spotkania, rektor dr hab. Stanisław Gulak podziękował Bogusławowi Chrabocie za odwiedziny Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Do wyrazów uznania dołączyli się również przedstawiciele społeczności studenckiej.

tekst:  Anna Gródek

zdj. arch. PPWSZ

NT24TV 02.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również