Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

„Galeria Olimpijczyków” – oficjalnie otwarta

Wyciszenie Włącz dźwięk

W dniu dzisiejszym dokonano oficjalnego otwarcia „Galerii Olimpijczyków” mieszczącej się w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu. Wydarzenie odbyło się w formie on-line. 

„Galeria Olimpijczyków” to miejsce unikatowe w skali całego kraju, będące wyrazem hołdu dla wszystkich 38 hokeistów – olimpijczyków pochodzących z Nowego Targu. Nie ma drugiego miasta, w którym jest ich tak dużo w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców. Galerię tworzy 39 plansz-kolaży z wizerunkami olimpijczyków-hokeistów , w tym plansza poświęcona olimpijczykom ze Słowacji. Poza pięknym upamiętnieniem sportowców, unijny mikroprojekt “W blasku olimpijskiego znicza” znacząco wpłynął na poprawę estetyki i funkcjonalności obiektu Miejskiej Hali Lodowej.  Za stronę graficzną projektu odpowiedzialny jest Gabriel Wolski. 

-Cieszę się bardzo, że możemy wreszcie otworzyć Galerię Olimpijczyków, Izbę Pamięci, która została przygotowana na Miejskiej Hali Lodowej. Całość robi bardzo dobre wrażenie i czekamy, żeby udostępnić to szerszej publiczności – mówił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha – Miasto Nowy Targ jest w Polsce, ale nie tylko, kojarzone z hokejem i do tych tradycji chcemy ciągle nawiązywać – nie tylko poprzez przypominanie historii, ale żeby była to żywa legenda, aby cały czas to wychowywanie, szkolenie młodzieży się odbywało i to w coraz lepszych warunkach. Uważam, że ten projekt pomoże temu, aby to odrodzenie hokeja w sensie jakości, podnoszenia poziomu sportowego w naszym mieście nastąpiło i przyczyni się do stworzenia pozytywnego wizerunku. Miejsce będzie przemawiało do wielu osób, które do Nowego Targu przyjeżdżają i będą mogli podziwiać efekty realizacji tego projektu i efekt pracy kilku pokoleń działaczy, trenerów, zawodników, którzy z tej szkoły Podhala wyrośli. 

Izba Pamięci, w której odbyła się dzisiejsza uroczystość to miejsce, które z kolei w przystępy sposób przybliża bogatą i piękną historię klubu Podhale Nowy Targ. Co istotne, ulokowana jest ona w miejscu łatwo dostępnym, z wejściem bezpośrednio z trybun i ma być  otwarta w trakcie meczy, co da możliwość zapoznania się z dorobkiem Klubu szerokiemu gronu odbiorców. Planuje się, by właśnie w tej przestrzeni organizować m.in. konferencje prasowe po meczach. 

-Powstała taka naturalna przestrzeń, w którą wchodzą kibice, przychodzą na mecz i widzą tę historię. Galeria tych postaci jest cały czas za ich plecami, dodatkowo jest bezpośrednie wejście przewidziane na salę, gdzie można poznać  całą historię w skrótowy sposób – mówił dyrektor MCSiR Krzysztof Łapsa. 

 

Na miejscu w świeżo wykończonej Izbie Pamięci w otwarciu uczestniczyli: Grzegorz Watycha- Burmistrz Miasta Nowy Targ, Krzysztof Łapsa- Dyrektor MCSiR Nowy Targ, Czesław Borowicz – Prezes Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka; Józef Batkiewicz – olimpijczyk z Sapporo 1972 oraz Marcel Skokan – trener Mistrzów Polski Żaków Starszych drużyny MMKS Podhale Nowy Targ. Za pomocą internetowych łączy w spotkaniu brali udział Mária Jasenčáková – przedstawicielka Olimpijskiego Klubu Vysokie Tatry ze Słowacji, przedstawiciele Euroregionu „Tatry” z Panem Dyrektorem Michałem Stawarskim na czele oraz osoby zainteresowane historią sportu na pograniczu polsko-słowackim. 

-Cieszę się z tej dzisiejszej uroczystości. Szkoda, że z powodu pandemii nie ma tu z nami wszystkich żyjących olimpijczyków, bo byłoby jeszcze uroczyściej. Myślę, że przedstawienie tej historii to jest w dalszym ciągu walka o to, by hokej w Nowym Targu był najpowszechniejszym środkiem wychowawczym, jako jedna z dyscyplin sportowych. Hokej tak wrósł w tradycję, że myślę, że on jednak nie zginie – mówił Czesław Borowicz, Prezes Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka, trener reprezentacji Polski podczas igrzysk w Lake Placid – Nastąpiło paranoiczne odwrócenie sytuacji w polskim hokeju, że najważniejsza jest Open Liga, a nie wychowanie młodzieży przez hokej, w związku z czym nie możemy doczekać się występu naszych hokeistów na igrzyskach olimpijskich. Myślę, że ta tradycja, która jest zdobyczą kulturową całego miasta i społeczeństwa nowotarskiego będzie trwać, i walka o to, żeby ten hokej znów z powrotem wyszedł na tę pozycją, jaką kiedyś miał. Jastrzębie udowodniło w tym roku, że wychowując własną młodzież, a opierając się tylko na wybranych cudzoziemcach, którzy są przykładem dla młodzieży, można zdobyć również Mistrzostwo Polski. To jest taki przykład „po Podhalu”, które kiedyś  dominowało w polskim hokeju i nie było drużyny, który nie miałby wychowanków Podhala. Myślę, że ta historia będzie napędzać teraźniejszość i oby tak było. 

Materiał filmowy – w kolejnym „Przeglądzie Tygodniowym”. 

Miejska Hala Lodowa – z galerią olimpijczyków

 

os 14.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
wir 15:04 27.04.2021

@ Piotr mało wiesz o życiu i zależności pomiędzy historią a teraźniejszością

Piotr 16:19 14.04.2021

Smutne to i żenujące dobrze że pieniądze na to dała Unia Europejska zamiast tworzyć nową historię i z szacunkiem odnosić się do przeszłości to my wciąż wracamy jaki jest cel tego i co to da na przyszłość chyba że z lodowiska zrobią gigantyczne muzeum .

Zobacz również