Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

Fotowoltaiczna oświata. Teraz – etap podłączeń

6 listopada 2023 13:23

NOWY TARG. Budynkom oświatowym w mieście perspektywa podwyżek cen energii już nie taka straszna. W jesienny sezon wchodzą bowiem z instalacjami fotowoltaicznymi. Ich zamontowanie umożliwiły oszczędności po pierwszym etapie realizowanego od kilku lat dużego projektu dziesięciu miast i gmin Małopolski.

Fotowoltaiczna oświata. Teraz – etap podłączeń

Projekt ten, pod hasłem: „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia” zdobył dofinansowanie z ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.  Wysokość dofinansowania sięga 60 procent kosztów kwalifikowanych. W przypadku Nowego Targu daje to sumę ponad 257 tys. zł.  Dzięki ambitnemu projektowi, w którym wiodącą rolę odgrywa gmina Nowy Targ, sporo gospodarstw domowych zyskało instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, a kwotowa nadwyżka pozwoliła na wyposażenie w fotowoltaikę również miejskich budynków oświatowych – szkół i przedszkoli.

– W ramach tego drugiego etapu zamontowaliśmy osiem instalacji – siedem o mocy 20 kilowatopików i jedną nieco słabszą, 10- kilowatową – wszystkie na dachach, za wyjątkiem jednej, przy Przedszkolu Nr 4 na osiedlu Bór, gdzie została ona posadowiona na gruncie – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. – Teraz trwają prace związane z odbiorami, przyłączeniami do sieci energetycznej Tauronu, żeby instalacje już mogły pracować i wpływać na bilans zużycia energii w naszych jednostkach. …

Miasto ma nadzieję, że współpraca z Tauronem przy różnych innych inwestycjach i wydawaniu warunków, skłoni potentata do wzajemności – w postaci szybszego wykonania podłączeń.

– Cała instalacja kosztowała ponad pół miliona zł – wylicza burmistrz. – Część tych pieniędzy pochodzi funduszy unijnych. Liczę, że w 5 – 6 lat wydatki na te instalacje się nam zwrócą i będą one pracowały już tylko na dobro tych jednostek, tym samym i budżetu miasta.

Dobrodziejstwo fotowoltaiki miejska oświata powinna odczuć jako istotne zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Każdy posiadacz instalacji życzy sobie oczywiście jak najwięcej słonecznych dni, ale większych uzysków z instalacji można się spodziewać dopiero wiosną, przy dłuższych dniach.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

 

Anna Szopińska 06.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również