Fotowoltaiczna oświata. Teraz – etap podłączeń
NOWY TARG. Budynkom oświatowym w mieście perspektywa podwyżek cen energii już nie taka straszna. W jesienny sezon wchodzą bowiem z instalacjami fotowoltaicznymi. Ich zamontowanie umożliwiły oszczędności po pierwszym etapie realizowanego od kilku lat dużego projektu dziesięciu miast i gmin Małopolski.
Projekt ten, pod hasłem: „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia” zdobył dofinansowanie z ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania sięga 60 procent kosztów kwalifikowanych. W przypadku Nowego Targu daje to sumę ponad 257 tys. zł. Dzięki ambitnemu projektowi, w którym wiodącą rolę odgrywa gmina Nowy Targ, sporo gospodarstw domowych zyskało instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, a kwotowa nadwyżka pozwoliła na wyposażenie w fotowoltaikę również miejskich budynków oświatowych – szkół i przedszkoli.
– W ramach tego drugiego etapu zamontowaliśmy osiem instalacji – siedem o mocy 20 kilowatopików i jedną nieco słabszą, 10- kilowatową – wszystkie na dachach, za wyjątkiem jednej, przy Przedszkolu Nr 4 na osiedlu Bór, gdzie została ona posadowiona na gruncie – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. – Teraz trwają prace związane z odbiorami, przyłączeniami do sieci energetycznej Tauronu, żeby instalacje już mogły pracować i wpływać na bilans zużycia energii w naszych jednostkach. …
Miasto ma nadzieję, że współpraca z Tauronem przy różnych innych inwestycjach i wydawaniu warunków, skłoni potentata do wzajemności – w postaci szybszego wykonania podłączeń.
– Cała instalacja kosztowała ponad pół miliona zł – wylicza burmistrz. – Część tych pieniędzy pochodzi funduszy unijnych. Liczę, że w 5 – 6 lat wydatki na te instalacje się nam zwrócą i będą one pracowały już tylko na dobro tych jednostek, tym samym i budżetu miasta.
Dobrodziejstwo fotowoltaiki miejska oświata powinna odczuć jako istotne zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Każdy posiadacz instalacji życzy sobie oczywiście jak najwięcej słonecznych dni, ale większych uzysków z instalacji można się spodziewać dopiero wiosną, przy dłuższych dniach.
(asz)
Fot. Paweł Kos
Komentarze