Kamery live
prognoza pogody

Finał budowy ul. Sikorskiego – na półmetku wakacji

29 czerwca 2023 12:31

NOWY TARG. Budowa nowego odcinka ul. Gen. Władysława Sikorskiego – największej teraz miejskiej inwestycji – zbliża się do finału. Intensyfikacja prac wymusiła wprowadzenie ruchu wahadłowego w ul. Szaflarskiej na wysokości powstającego ronda, ale te utrudnienia wkrótce znikną.

Finał budowy ul. Sikorskiego – na półmetku wakacji

Wykonawcza firma, czyli Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe, z dużym zaangażowaniem ludzi i sprzętu prowadzi już roboty związane z nawierzchnią ronda.

– Jeżeli tylko pogoda będzie sprzyjać drogowcom, prace w tym tygodniu powinny się zakończyć i ruch w ul. Szaflarskiej przez nowe rondo będzie możliwy – zapewnia burmistrz Grzegorz Watycha. – Trwają też prace związane z nasadzeniami – wzdłuż całego tego odcinka firma nasadziła 150 drzew i krzewów różnych gatunków, co niedługo powinno dać efekt dużego korytarza zieleni. Na całym prawie kilometrowym odcinku powstała też nowa ścieżka rowerowa – łącząca ścieżkę przy ul. Szaflarskiej, od ronda, poprzez ścieżkę wychodzącą z Polany Szaflarskiej, ze ścieżką przy miasteczku ruchu drogowego.  

Zieleń drogowego pasa tworzyć będą głównie lipy, jesiony, modrzewie i dereń. Większe, bo półtorametrowe już sadzonki urosną szybko.

Najbardziej oczekiwanym efektem zakończenia budowy ul. Sikorskiego i połączenia jej z nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi powinno być jednak odciążenie ul. Szaflarskiej z ruchu tranzytowego na kierunku południe – północ. Zostanie on bowiem poprowadzony przez osiedle Bereki, ul. Legionów Piłsudskiego i most na Bałęzowem, w stronę Kowańca lub ulicą św. Anny w stronę Krakowa. Jadącym od Zakopanego na Krościenko, również będzie służył nowy odcinek drogi.

 

– Dzięki temu Szaflarska, ulica bardzo mocno zabudowana domami jednorodzinnymi i blokami, odetchnie po oddaniu do użytku tej nowej drogi – mówi burmistrz. – Oczywiście jest to droga bardzo pożądana. Mówiło się o niej od bardzo dawna, nazywana była wschodnią obwodnicą miasta. Dziś w dużej mierze jest to już droga wewnętrzna. Budowana była etapami, a ten odcinek, który teraz okala osiedla wielorodzinne odciąży ul. Szaflarską i rejon osiedli, chroniąc też przed niekorzystnym oddziaływaniem spalin i hałasu. Co ważne – przy tym nowym odcinku ul. Sikorskiego powstaną też miejsca parkingowe.  

Uwzględniał je projekt, który zdobył dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 4 mln 700 tysięcy. Całkowity koszt inwestycji rozpisanej na dwa lata inwestycji wynosi 8 mln 608 tys. zł. 

Miejsc parkingowych będzie 150 i posłużą one całej rzeszy przybywających w ten rejon ludzi. Teraz będą oni mogli szybko zostawić samochód, by skorzystać ze ścieżki rowerowej okalającej „Bór na Czerwonem” lub tej prowadzącej w stronę Jeziora Czorsztyńskiego. Parkingi rozwiążą też problem niedostatku postojowej powierzchni na zbudowanych przez deweloperskie firmy osiedlach. Finału całej inwestycji można się spodziewać końcem lipca.

(asz)

Zdjęcia lotnicze – Paweł Kos

 

Anna Szopińska 29.06.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również