Kamery live
prognoza pogody

Fałszywy funkcjonariusz CBA dzwoni do właścicieli firm

5 lutego 2019 13:53

Było już “na wnuczka”, “na policjanta”, teraz jest “na funkcjonariusza CBA”. Policjanci przestrzegają przed oszustami wydzwaniającymi do właścicieli różnych firm i podających się za funkcjonariuszy. Wszystko w jednym celu: wyłudzić pieniądze z naszych portfeli.

Fałszywy funkcjonariusz CBA dzwoni do właścicieli firm

W poniedziałek (4 lutego 2019r.)  po godzinie 13.00 do właściciela jednej z firm w centrum Nowego Targu zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyzna był bardzo wiarygodny, podał swoje imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej. W trakcie rozmowy  przekazał właścicielowi firmy, że padł ofiarą oszustów, którzy posiadają jego dane osobowe i wyłudzili już od innych osób bardzo duże pieniądze, dlatego zadzwonił, aby temu zapobiec i zablokować wypłatę kredytu na kwotę 75 000 zł. Oświadczył, że jego telefon komórkowy, Internet i telefon służbowy jest zagrożony, a on sam dzwoni ze specjalnej linii, do której przestępcy nie mają dostępu.  Funkcjonariusz poprosił również o zweryfikowanie swoich danych. Polecił wybierać numer alarmowy 997 lub 112 oczywiście nie rozłączając się.

Po chwili po drugiej stronie słuchawki zgłosił się mężczyzna podający się za dyżurnego nowotarskiej policji, który potwierdził tożsamość funkcjonariusza i numer legitymacji służbowej. Po zakończeniu rozmowy z „dyżurnym” ponownie zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBA i zaczął zadawać właścicielowi firmy kolejne pytania min. kiedy ten ostatnio logował się na swoją pocztę internetową, kiedy i w jakim banku dokonywał ostatnio operacji pieniężnych,  pytał o wiek, miejsce zamieszkania, członków rodziny  oraz od jakiego czasu prowadzona jest firma. Mężczyzna posiadał bardzo dużo informacji na temat prowadzonej firmy (prawdopodobnie ze strony internetowej). Kiedy właściciel firmy poinformował, że nie będzie kontynuował rozmowy telefonicznej i idzie sprawę zgłosić na policję, „funkcjonariusz” oświadczył, że jeżeli nie będzie współpracował to nie zablokuje wyłudzenia pieniędzy na jego szkodę.

Funkcjonariusz wyraźnie się zdenerwował tym, że mężczyzna nie chce kontynuować rozmowy i przekonywał nawet, że on w tej chwili  jest  na komendzie, co było nieprawdą.  Ostatecznie właściciel się rozłączył i zgłosił sprawę policji.

Pamiętaj!

Nigdy nie przekazuj informacji prywatnych, haseł i loginów przez telefon osobom nieznanym

Nie podawaj informacji o posiadanych rachunkach bankowych

Nie podawaj danych osobowych i innych istotnych informacji, które mogą być wykorzystane do popełnienia przestępstwa

/źródło: KPP Nowy Targ/

redakcja 05.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również