Kamery live
prognoza pogody

Ewakuacja harcerzy, urazy, upadki z roweru…Kronika działań GOPR w pierwszym tygodniu wakacji

5 lipca 2022 10:53

Pełne ręce roboty mieli ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR w pierwszym tygodniu wakacji. Zgłoszenia dotyczyły bardzo różnych wypadków – w tym tych poważnych, wymagających natychmiastowego transportu do szpitala. 

Ewakuacja harcerzy, urazy, upadki z roweru...Kronika działań GOPR w pierwszym tygodniu wakacji
Kronika wypadków Grupy Podhalańskiej GOPR w dniach 27 czerwca – 3 lipca 2022:
 
27.06.2022
– Ewakuacji wymaga część grupy harcerzy nocujących w schronisku Bene, z 11 osób aż 6 uskarża się na bóle brzucha, wymioty oraz biegunkę. Po dotarciu do poszkodowanych ratownik dyżurny z Turbacza podejmuje decyzję o przetransportowaniu chorych do szpitala w Nowym Targu,
– Tego samego dnia do dyżurki GOPR na Turbaczu zgłasza się osoba z poparzoną dłonią. Dyżurny udziela pomocy i zaopatruje ranę.
 
29.06.2022
– Trzyosobowa rodzina została zaskoczona przez burzę w okolicy Czoła Turbacza, dodatkowo wystąpił grad i silny opad deszczu. Rodzinę przetransportowano bezpiecznie samochodem GOPR do schroniska.
– Tego samego dnia do dyżurki na Turbaczu zgłasza się kobieta po upadku na rowerze, która doznała otarcia prawej kończyny górnej w okolicach łokcia.
 
01.07.2022
– Straż Pożarna w Limanowej przekazała informacje o wypadku na terenie Poręby Wielkiej, gdzie wypadkowi uległa osoba przygnieciona przez traktor. Po dotarciu na miejsce wypadku zespołu GOPR, włączono się do działań medycznych. Po zabezpieczeniu poszkodowanego z obrazami obu kończyn dolnych oraz jamy brzusznej, rozpoczęto transport do karetki, gdzie nastąpiło przekazanie i przejecie przez ZRM.
 
02.07.2022
– Do dyżurki na Turbaczu zgłasza się mąż poszkodowanej, który informuje, że jego małżonka znajduje się przed schroniskiem i uskarża się na ból brzucha. Jest ogólnie osłabiona i występują u niej drgawki. Poszkodowana dodatkowo skarży się na drętwiejące ręce i nogi. Po kilku minutach od przybycia na miejsce dochodzi do wymiotów. Po wstępny badaniu i zabezpieczeniu, rozpoczęto niezwłocznie transport osoby na oddział SOR w Nowym Targu.
– W tym samym czasie w Pieninach, dochodzi do wypadku na żółtym szlaku na Trzy Korony. Osoba poszkodowana poślizgnęła się podczas schodzenia, doznając urazu lewego stawu skokowego. Po zaopatrzeniu rozpoczęto transport do samochodu, skąd udała się na dalsze leczenie.
– Do centrali przychodzi zgłoszenie o wypadku na bazie namiotowej „Pod Wysoką”. Poszkodowany podczas przygotowania drewna na opał został uderzony w plecy dużą kłodą drewna w wyniku czego doznał urazu dolnej części pleców i żeber. Po zaopatrzeniu poszkodowanego transport do dolnej stacji kolei linowej w Jaworkach gdzie został przekazany załodze ZRM.
 
03.07.2022
– Zgłoszenie z Aplikacji Ratunek o potrzebie udzielenia pomocy rowerzyście, który przy zjeździe trasą rowerową wypadł z trasy. Do działań Ratowniczych wyrusza zespół ratowników stacjonujących na Śnieżnicy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zebraniu wywiadu (niedowład w kończynach, brak czucia,) podjęto czynności ratownicze a następnie przetransportowano do oczekującego w dolinie Zespołu Ratownictwa Medycznego.
– Kolejne zgłoszenie z szczytu Szafranówka w Pieninach, gdzie kobieta schodząc szlakiem granicznym doznała urazu kończyny dolnej i nie jest w stanie kontynuować dalszej wędrówki. Do działań wyrusza zespół z dyżurki Szczawnica. Po zaopatrzeniu kontuzji zostaje ewakuowana do własnego transportu z poleceniem dalszego leczenia.
– Godzinę później do Stacji Centralnej w Rabce napływa zgłoszenie o potrzebie udzielenia pomocy kobiecie w podeszłym wieku skarżącej się na duszności, ogólne osłabienie, leczy się na nadciśnienie. Poszkodowana znajduje się na szczycie Tobołowa i nie jest w stanie kontynuować dalszej wycieczki. Zadysponowano Ratowników z stacji Centralnej którzy ewakuowali poszkodowaną do oczekującego zespołu ZRM.
 
źródło: Grupa Podhalańska GOPR/Facebook
os 05.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również