Kamery live
prognoza pogody

Elektryczna Pilea ARP w Nowym Targu

15 kwietnia 2021 17:50

Dziś na terenie Nowego Targu miała miejsce prezentacja autobusu elektrycznego Pilea ARP. Nasze miasto znalazło się bowiem na trasie tzw. Tour de Pilea – czyli w gronie kilkunastu polskich miast, gdzie przedstawiciele organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego mogą zapoznać się z tym modelem. To nowy autobus, którego produkcja ruszyła rok temu w Solcu Kujawskim. Jego wartość to 1 mln 700 tys. złotych. Autobus jeździł po mieście z sympatycznym napisem “Kocham Nowy Targ”.

Elektryczna Pilea ARP w Nowym Targu

Jak czytamy w materiałach prasowych, autobus elektryczny produkowany przez ARP E-Vehicles jest odpowiedzią na potrzeby samorządów i spółek operatorskich w zakresie rozwoju bezemisyjnego transportu publicznego oraz  efektem wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów.

Autobus od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Zawiera wiele nowatorskich rozwiązań. Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu całkowicie niskiej podłogi. 

Prezentowany model o długości ok. 8,5 metra jednorazowo może zabrać na pokład do 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących, wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową. Posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi i ładowarki do telefonów.

Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów, a dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny a także przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażony w rampę i układ przyklęku.

Prezentacja autobusu w Nowym Targu odbyła się w ramach Tour de Pilea – jubileuszowej trasy z okazji 30-lecia istnienia Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), promującej swój produkt, ale także ekologiczny transport zbiorowy. 

źródło: transport-publiczny.pl/mat. prasowe ARP

fot. MZK Nowy Targ/Facebook oraz Zbigniew Krauzowicz

os 15.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również