Kamery live
prognoza pogody

Edukacja wczesnoszkolna – lekcja 13. Zasady nauki małych dzieci systemem Ireny Budziszewskiej. Czy MEN pomoże?

18 czerwca 2021 13:07
Wyciszenie Włącz dźwięk

Ten nowy system nauki dla uczniów z najmłodszych klas został opracowany przez nauczycielkę w czasie długoletniej praktyki pedagogicznej. Był przedstawiany na różnych sesjach naukowych, opisywany na łamach czasopism pedagogicznych. Swój dorobek dydaktyczny autorka przekazała Ministerstwu Edukacji Narodowej, zaproszona do Grupy Ekspertów Dobrej Zmiany w Edukacji. 

Sesja naukowa na ten temat, prowadzona przez autorkę, odbyła się w gminie Tymbark k. Limanowej już w 2016 r. Aktualnie pani Irena Budziszewska prowadzi szkolenia i zdalny instruktaż dla ok. 100 nauczycieli z Pomorza.

Swój system nauki opracowała ona pod względem teoretycznym – w postaci książki dla nauczycieli i rodziców oraz pod względem praktycznym – w postaci wyprawki dla dziecka.

Zasada 1

Metoda w krótkim czasie likwiduje różnice między uczniami o różnym poziomie emocjonalnym i umysłowym.  

Nauczyciel otrzymuje gromadkę dzieci, z którymi będzie pracował przez cały rok szkolny.

Nie wszystkie dzieci są na jednakowym poziomie umysłowym i emocjonalnym. Jak to wykryć i w krótkim czasie zlikwidować braki, skoro uczniowie posiadają testy do wypełniania, często są nieśmiali, mają różny zakres słownictwa? Część dzieci wie o co chodzi, gdy nauczyciel tłumaczy zagadnienia, ale część niewiele z tego rozumie. Dziecko w tym wieku ma bardzo słaby układ kostny, myślenie oparte na konkrecie, chce być w ruchu i bawić się. Ma jeszcze bardzo chwiejną uwagę – nie może się skupić przez dłuższy czas na jednej rzeczy.

Nie będzie problem, jeśli  nauczyciel przygotuje specjalne zajęcia z użyciem odpowiednich pomocy naukowych.

Pomoce te znajdują się w wyprawce dla ucznia na okres 5 do 10 lat. Nauczyciel wybiera te pomoce, które będą potrzebne przy opracowywaniu różnych tematów.

Na początkowe zajęcia w klasie I nauczyciel może wybrać takie zadania, jak na prezentowanym filmiku. Dzieci mogą mieć swój pomysł, jak te elementy poukładać i na co zwrócić uwagę. Dowiemy się, jakie wiadomości mają dzieci odnośnie figur geometrycznych, zauważymy też bez trudu, że niektórzy uczniowie wcale nie znają figur i nie potrafią ich nawet nazwać.

Tylko te jedne zajęcia dostarczą nauczycielowi wiedzy, którzy uczniowie odstają z wiadomościami i aktywnością. Trzeba im pomóc, by wyrównywał się poziom umysłowy w klasie. Od tego zależy, jakie uzyskamy wyniki nauczania pod koniec roku szkolnego.

Zasada 2

Dzieci wykonują równocześnie czynności na swoich zestawach pomocy naukowych, nauczyciel w tym czasie śledzi tok myślenia wszystkich uczniów, w razie trudności pomaga na bieżąco uzupełnić braki.

Nauczyciel może posłużyć się zwykłą osią liczbową. Wcześniej uczniowie sprawdzają jakie odstępy są między punktami. Dowiedzą się też, jak trzeba się posługiwać pionkami w czasie zabawy.

Taka niby zwykła zabawa – bez stresu – pozwoli uczniowi wykazać się swoimi wiadomościami.

Uczniowie mogą sobie wzajemnie pomagać, nie wypełniają żadnych ćwiczeń testowych. Nauczyciel nie musi odpytywać ucznia przy tablicy, gdyż widzi, który ile potrafi. Może więc od razu wstawić oceny do dziennika.

Zasada 3

Nauka przebiega zgodnie ze wszystkimi fazami poznawczymi. Chodzi tu o: WRAŻENIA, SPOSTRZEŻENIA, WYOBRAŻENIA, POJĘCIA, WIADOMOŚCI, UMIEJĘTNOŚCI i SPRAWNOŚCI.

W ten sposób materiał nauczania jest dobrze utrwalony.

Na filmiku możemy zaobserwować poznawanie liczb w zakresie 20 na etapie wyobrażeń.

Najpierw uczeń posługuje się tabliczkami przedstawiającymi liczby (liczydełka). Np. przy liczbie 16 uczeń położy kartonik z dziesiątką i 6 jednościami. Uczeń układa i mówi: „liczba 16 składa się z jednej dziesiątki i 6 jedności”.

Na filmiku pokazujemy jeden z etapów poznawczych – WYOBRAŻENIA.

Wystarczyło tylko kilka czynności i uczeń już posiadł etap wyobrażeń, mówiąc np. „19 składa się z jednej dziesiątki i 9” – jedności już bez układania.

Na następnych zajęciach uczniowie będą wykonywali takie czynności, jak na załączonym filmiku. Uczeń posługuje się wiadomościami już na etapie POJĘĆ.

Potrafi ułożyć odpowiednie kartoniki w postaci liczydełek i w postaci cyfrowej. Dowie się też, że występują rzędy dziesiętne, tzn. liczba 15 składa się z jednej dziesiątki i 5 jedności, musi też w odpowiedniej kolejności zapisać te cyfry: najpierw dziesiątkę oznaczymy jedynką na pierwszym miejscu, a na drugim miejscu zaznaczymy 5.

Jak widać, uczeń zyskał dużo wiadomości bez pisania i żmudnego wypełniania ćwiczeń.

Już od samego początku kształtujemy u ucznia logiczne myślenie. Najlepiej to uczynić przy rozwiązywaniu zadań tekstowych. Aby dziecko dobrze zrozumiało, o co chodzi, możemy posługiwać się różnymi ilustracjami w taki sposób, by ułatwić proces myślowy.

Uczeń powtarza treść zadania, mówi, co ma zrobić. Układa rozwiązanie przy pomocy liczydełek, a następnie przy pomocy zapisu cyfrowego. Tu już występuje pojęcie przekładania składników w dodawaniu.

Dzisiaj pokazaliśmy pierwsze 3 zasady nauki według opracowania Ireny Budziszewskiej. Następnym razem pokażemy kolejne zasady takiej nauki. Do zobaczenia!

https://youtu.be/I97jHLqLlMA

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 18.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również