Kamery live
prognoza pogody

Dziś zaćmienie księżyca

27 lipca 2018 12:03

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się dziś około godziny 21.30 i będzie rekordowo długie – potrwa godzinę i 43 minuty. To nie jedyna atrakcja, jaka czeka dziś na miłośników zjawisk astronomicznych- również dzisiejszego wieczoru będą warunki, by zaobserwować jaśniejszą niż zwykle planetę Mars, będącą w tzw. opozycji. Przeszkodzić w obserwacji wyjątkowego spektaklu może tylko pogoda. 

Dziś zaćmienie księżyca

Zaćmienie Księżyca następuje wtedy, gdy znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce, wchodząc w cień Ziemi. Księżyc przybierze dziś intensywną, czerwoną barwę i będzie wschodził już w fazie całkowitego zaćmienia. Na taką, a nie inną barwę naszego satelity, wpływa atmosfera. Da to efekt. tzw. “krwawego księżyca”.

Dzisiejszy wieczór to także okazja, by gołym okiem zaobserwować Marsa, będącego w tzw. opozycji, czyli w najbliższej odległości od Ziemi od 15 lat. Jeśli warunki będą sprzyjające, widoczne będą też inne planety: Wenus, Jowisz, czy Saturn. 

Do obserwacji nie są potrzebne żadne specjalistyczne przyrządy, wystarczy trzymać kciuki za pogodę i bezchmurne niebo.

/os

 

os 27.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również