Kamery live
prognoza pogody

Dziś wybory rektora. Znamy nieoficjalne wyniki

NOWY TARG. W Akademii Nauk Stosowanych odbywają się dziś wybory rektora na najbliższą kadencję. Jedynym zgłoszonym kandydatem jest pełniąca obowiązki rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń.

Dziś wybory rektora. Znamy nieoficjalne wyniki

Termin wyborów Rektora ANS w Nowym Targu został przewidziany na dzień 16 lutego 2024 roku – informuje dr hab. Katarzyna Ogrodzka-Ciechanowicz, prof. Uczelni, przewodnicząca Komisji Wyborczej. Wybór odbędzie się osobiście przez członków Kolegium Elektorów, w formie pisemnej. Kryteria, które winien spełniać kandydat na rektora przewiduje Statut ANS w Nowym Targu. Dotychczas został zgłoszony jeden kandydat, a wybory wygrywa osoba, która uzyska bezwzględną większość głosów.

Powodem rozbieżności dat między terminem głosowania a terminem wyboru jest fakt, iż Komisja Wyborcza musi rozpatrzyć ewentualne protesty, które wpłyną po głosowaniu.

Przypomnijmy, że dr Bianka Godlewska-Dzioboń, (wcześniej prorektor ds. studenckich i kształcenia) – umocowana przez b. ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka – pełni obowiązki od 21 grudnia 2021 roku. Powierzenie tych obowiązków nastąpiło w sytuacji wewnątrzuczelnianego konfliktu po odwołaniu ze stanowiska poprzedniego rektora – dr hab. Roberta Włodarczyka.  Pięcioro pracowników dydaktycznych zostało wtedy zwolnionych bez wypowiedzenia umowy.

Ministerstwo oczekiwało od pełniącej obowiązki uspokojenia nastrojów, ze swej strony nie szczędziło środków, które pozwoliły na otwarcie nowych kierunków – na czele z lekarskim – inwestycje modernizacyjne, podwyżki dla pracowników i podniesienie poziomu cyfryzacji. Nie udało się jednak rozpocząć zapowiadanej budowy Kampusu Stary Szpital.

Konflikt stłumiony w murach uczelni – która zyskała status Akademii Nauk Stosowanych, lecz straciła „podhalańskość” w nazwie – od grudnia 2021 roku toczy się jednak wciąż przed wymiarem sprawiedliwości: w trybie karnym, w Prokuraturze i w Sądzie Pracy. Najnowsza odsłona tego konfliktu to złożone przez posłankę Weronikę Smarduch do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu zawiadomienie o podejrzeniu dokonania przestępstwa, bazujące na wcześniejszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

W tej chwili znamy już nieoficjalne wyniki głosowania, które rozpoczęło się o godz. 10.00:

43 głosy za dr Bianką Godlewską-Dzioboń

12 głosów nieważnych (przy braku opcji głosowania „przeciw”)

10 osób uprawnionych do głosowania było nieobecnych.   

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 12.02.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Nikt 20:25 12.02.2024

Rektorem mógł być dr hab. a teraz może dr. Zastępcą dyrektora Instytutu Technicznego był dr a jest mgr. Studenci zaraz będą Was uczyć mgr którzy ledwo co skończą studia. Pobudka!!!

Nie wierzę... 14:50 12.02.2024

To prima aprilis? Dopięła swego sprytna pani :(

Zobacz również