Kamery live
prognoza pogody

Dziś wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Głosowanie odbywa się w jedenastu szkołach

W jedenastu nowotarskich szkołach trwają dziś wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. W głosowaniu biorą udział uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz części szkół średnich. Wybory wyłonią zatem jedenastu młodych radnych – po jednym z każdej szkoły, biorącej udział w wyborach. Nie wszystkie placówki przystały na tę inicjatywę – cztery zrezygnowały z tej opcji, co oznacza, że uczęszczająca tam młodzież nie będzie wybierać swojego reprezentanta w młodzieżowej radzie, a sam skład rady będzie nieco mniejszy. 

Dziś wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Głosowanie odbywa się w jedenastu szkołach

Z aparatem odwiedziliśmy dziś Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu, gdzie od samego rana trwają wybory i od progu widać, że żyje nimi cała szkoła. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem niemal wszystkich procedur, jakie obowiązują przy tradycyjnych wyborach samorządowych – jest zaplombowana urna, stół prezydialny w holu szkoły z zasiadającą za nim komisją, dbającą o prawidłowy przebieg głosowania; są sztywne zasady oddawania ważnego głosu oraz listy z nazwiskami uprawnionych do udziału w wyborach, gdzie należy się podpisać, odbierając kartę do głosowania. 

W SP2 uprawnionych do głosowania jest 132 uczniów z klas 7 i 8, którzy mogą wybierać swojego reprezentanta spośród łącznie sześciu kandydatów i kandydatek, nawet z zachowaniem parytetu płci. Głosy będą liczone przez komisję złożoną z uczennic klas ósmych, pod okiem nauczycieli. 

Młodzieżowa Rada Miasta wybierana jest na trzyletnią kadencję, a jej celem jest kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych i patriotycznych poprzez m. in.: rozwijanie i upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, integrację i współpracę środowisk młodzieżowych na terenie Miasta Nowy Targ, organizację aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, rozpoznawanie i reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji publicznych i pozarządowych, czy inicjowanie i promowanie działań o charakterze społecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym i ekologicznym.

Od 2018 roku, Młodzieżowa Rada Miasta nie była w Nowym Targu powoływana. 

os 24.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Mama 12:54 24.01.2023

Synu trzymam kciuki :)

Zobacz również