Kamery live
prognoza pogody

Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja 2020 18:11

Tytoń co roku zabija ponad 8 milionów ludzi na całym świecie, w tym 70 tys. w naszym kraju. Ponad 7 milionów tych zgonów pochodzi z bezpośredniego użycia tytoniu, a około 1,2 miliona jest spowodowanych narażeniem osób niepalących na bierne palenie. Palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka wielu infekcji dróg oddechowych i zwiększa nasilenie chorób układu oddechowego. Wykazano także, że palacze częściej chorują na COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi. Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu. 

Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu

-Coroczna kampania jest okazją do podniesienia świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia na bierne palenie oraz do zniechęcenia do używania tytoniu w jakiejkolwiek formie – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, Jolanta Bakalarz w piśmie wystosowanych z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Bez Tytoniu – Przez dziesięciolecia przemysł tytoniowy celowo stosował strategiczne, agresywne i bogate w zasoby taktyki, aby przyciągnąć młodzież do wyrobów tytoniowych i nikotyny. Wewnętrzne dokumenty branżowe ujawniają dogłębne badania i wyliczone podejścia mające na celu przyciągnięcie nowej generacji użytkowników tytoniu, od projektowania produktu po kampanie marketingowe mające na celu zastąpienie milionów ludzi umierających każdego roku z powodu chorób związanych z tytoniem nowymi konsumentami – młodzieżą. Globalna kampania obali mit i ujawni przebiegłą taktykę stosowaną przez te branże. Zapewni młodym ludziom wiedzę niezbędną do łatwego wykrywania manipulacji w branży i wyposaży ich w narzędzia do odrzucenia takiej taktyki, umożliwiając tym samym młodym ludziom przeciwstawienie się im. Jest to szczególnie ważne teraz, ponieważ badania pokazują, że palacze mają większe ryzyko ciężkiego przypadku koronawirusa. WHO wzywa wszystkich młodych ludzi do przyłączenia się do walki o pokolenie wolne od tytoniu. 

Oświadczenie WHO: Używanie tytoniu i COVID-19

Tytoń co roku zabija ponad 8 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 7 milionów tych zgonów pochodzi z bezpośredniego użycia tytoniu, a około 1,2 miliona jest spowodowanych narażeniem osób niepalących na bierne palenie.

Palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka wielu infekcji dróg oddechowych i zwiększa nasilenie chorób układu oddechowego. Przegląd badań ekspertów ds. Zdrowia publicznego zwołanych przez WHO w dniu 29 kwietnia 2020 r. Wykazał, że palacze częściej chorują na COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi.

COVID-19 jest chorobą zakaźną, która atakuje przede wszystkim płuca. Palenie zaburza funkcjonowanie płuc, utrudniając organizmowi walkę z koronawirusami
i innymi chorobami. Tytoń jest również głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, rak, choroby układu oddechowego i cukrzyca, które zwiększają ryzyko zachorowania na ciężką chorobę pod wpływem COVID-19. Dostępne badania sugerują, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę i śmierć.

WHO stale ocenia nowe badania, w tym badania, które badają związek między używaniem tytoniu, używaniem nikotyny i COVID-19. WHO wzywa badaczy, naukowców i media do zachowania ostrożności w zakresie wzmacniania niesprawdzonych twierdzeń, że tytoń lub nikotyna mogą zmniejszyć ryzyko COVID-19. Obecnie nie ma wystarczających informacji, aby potwierdzić jakiekolwiek powiązanie między tytoniem lub nikotyną w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19.

Terapie zastępujące nikotynę, takie jak guma i plastry, mają na celu pomóc palaczom w rzuceniu palenia. WHO zaleca, aby palacze podjęli natychmiastowe kroki, aby rzucić palenie, stosując sprawdzone metody, takie jak bezpłatne linie rzucić palenie, mobilne programy do wysyłania wiadomości tekstowych i terapie zastępujące nikotynę. 

W ciągu 20 minut od rzucenia, podwyższone tętno i spadek ciśnienia krwi. Po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i zwiększa się czynność płuc. Po 1-9 miesiącach zmniejsza się kaszel i duszność.

WHO podkreśla znaczenie systematycznie zatwierdzanych, wysokiej jakości, systematycznych badań, które przyczynią się do poprawy zdrowia jednostek i zdrowia publicznego, podkreślając, że promowanie niesprawdzonych interwencji może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia

Czy istnieją natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia dla wszystkich palaczy?

Korzystne zmiany zdrowotne, które mają miejsce:

 • W ciągu 20 minut spada tętno i ciśnienie krwi.

 • 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy.

 • 2-12 tygodni poprawia się krążenie i zwiększa się czynność płuc.

 • 1-9 miesięcy, kaszel i duszność zmniejszają się.

 • Po 1 roku ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę mniejsze niż u palacza.

 • 5 lat ryzyko udaru jest zmniejszone do ryzyka osoby niepalącej po 5 do 15 latach od rzucenia palenia.

 • 10 lat ryzyko raka płuc spada do około połowy ryzyka palacza, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza, szyjki macicy i trzustki zmniejsza się.

 • 15 lat ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest u niepalących.

Czy osoby w każdym wieku, u których już wystąpiły problemy zdrowotne związane z paleniem, mogą nadal korzystać z rzucenia palenia?

Korzyści w porównaniu z tymi, którzy kontynuowali:

 • W wieku około 30 lat: zyskaj prawie 10 lat oczekiwanej długości życia.

 • W wieku około 40 lat: zyskaj 9 lat oczekiwanej długości życia.

 • Około 50 lat: zyskaj 6 lat oczekiwanej długości życia.

 • W wieku około 60 lat: zyskaj 3 lata średniej długości życia.

 • Po wystąpieniu choroby zagrażającej życiu: szybkie korzyści, ludzie, którzy rzucili palenie po zawale serca, zmniejszają swoje szanse na kolejny zawał serca o 50%.

Jak rzucenie palenia wpływa na dzieci narażone na bierne palenie?

Rzucenie palenia zmniejsza nadmierne ryzyko wielu chorób związanych z paleniem biernym u dzieci, takich jak choroby układu oddechowego (np. Astma) i infekcje ucha.

Czy są jakieś inne korzyści z rzucenia palenia?

Rzucenie palenia zmniejsza szanse na impotencję, trudności w zajściu w ciążę, przedwczesne porody, dzieci o niskiej masie urodzeniowej i poronienia

Kluczowe wiadomości:

 • Produkty tytoniowe zabijają co roku ponad 8 milionów ludzi. Przemysł tytoniowy i pokrewne muszą stale znajdować nowych konsumentów, którzy zastąpią tych, które zabijają ich produkty, aby utrzymać przychody.

 •  Firmy tytoniowe wydały ponad 8 miliardów na marketing i reklamę, a świat stracił 8 milionów istnień ludzkich z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie.

 •  Taktyki tytoniu i pokrewnych gałęzi przemysłu na rynku dla dzieci i młodzieży obejmują:

  • Ponad 15 000 smaków, z których większość przyciąga dzieci i młodzież

  • Wpływowi na media społecznościowe i marketing

  • Sponsorowane wydarzenia i imprezy

  • Stypendia szkolne

  • Eleganckie, seksowne wzory

  • Lokowanie produktu w mediach rozrywkowych

  • Darmowe próbki produktów

  • Papierosy z jednym patyczkiem sprawiają, że uzależnienie jest tańsze

  • Sprzedaż produktów na poziomie oczu dla dzieci

  • Lokowanie produktu i reklama w pobliżu szkół

 • Chcemy stworzyć pokolenie wolne od tytoniu i wtórnego dymu oraz śmierci i chorób, które powodują.

 • Uwolnij się od manipulacji wyrobami tytoniowymi i pokrewnymi branżami, zdobywając wiedzę na temat ich taktyki i szkód wyrządzonych przez ich produkty.

 • Używanie tytoniu jest odpowiedzialne za 25% wszystkich zgonów z powodu raka na całym świecie. Stosowanie nikotyny i wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko raka, chorób układu krążenia i płuc.

 • Ponad milion ludzi umiera każdego roku na skutek biernego palenia.

 • Dzieci i młodzież używające e-papierosów przynajmniej dwukrotnie zwiększają szansę na palenie papierosów w późniejszym życiu. 

 • Używanie papierosów elektronicznych zwiększa ryzyko chorób serca i chorób płuc.

 • Nikotyna zawarta w e-papierosach jest bardzo uzależniającym lekiem i może uszkodzić rozwijające się mózgi dzieci.

 • Palenie sziszy jest tak samo szkodliwe, jak inne formy używania tytoniu.

 • Bezdymny nie oznacza, że ​​jest nieszkodliwy. 

 • Palenie jest drogie i płacisz za to swoim wyglądem i zdrowiem. Powoduje nieświeży oddech, żółte zęby, pomarszczoną skórę, niezdrowe płuca i słaby układ odpornościowy.

 • Dym Shisha jest toksyczny. Zawiera substancje, które powodują raka.

 • Tytoń do żucia może powodować raka jamy ustnej, utratę zębów, brązowe zęby, białe plamy i choroby dziąseł.

 • Zachęcamy wszystkich do edukacji, szerzenia świadomości i tworzenia pokolenia wolnego od tytoniu.

 • Firmy tytoniowe bombardują dzieci i młodzież przekazami z mediów społecznościowych, które oglądano ponad 25 miliardów razy. Za tego rodzaju zasięg mediów społecznościowych można umrzeć

 

Dlaczego powinieneś rzucić palenie i jak to zrobić?

Palacze mają większe ryzyko zarażenia koronawirusem, ponieważ stale przykładają ręce do ust.

A następnie, jeśli dostaną koronawirusa, są bardziej narażeni na ciężki przypadek, ponieważ ich funkcje płuc są upośledzone. 

Wyjdź już dziś, aby zmniejszyć ryzyko i zacząć zdrowsze życie.

Szybkie wskazówki, które pomogą Ci ograniczyć apetyt:  

 1. Opóźnienie:  Opóźnij się tak długo, jak to możliwe, zanim poddasz się swojej potrzebie.

 2. Głębokie oddychanie:  weź 10 głębokich oddechów, aby rozluźnić się od wewnątrz, aż minie ochota. 

 3. Pij wodę: woda  pitna jest zdrową alternatywą do wkładania papierosa do ust. 

 4. Zrób coś innego, aby się oderwać:  weź prysznic, poczytaj, idź na spacer, posłuchaj muzyki!

Palenie tytoniu i COVID-19

Czy palacze i użytkownicy tytoniu są bardziej narażeni na zakażenie COVID-19?

Palacze prawdopodobnie będą bardziej podatni na COVID-19, ponieważ palenie oznacza, że ​​palce (i ewentualnie zanieczyszczone papierosy) mają kontakt z ustami, co zwiększa możliwość przenoszenia wirusa z ręki do ust. Palacze mogą już mieć chorobę płuc lub zmniejszoną pojemność płuc, co znacznie zwiększy ryzyko poważnej choroby.

Produkty do palenia, takie jak fajki wodne, często wymagają wymiany ustników i węży, co może ułatwić transmisję COVID-19 w warunkach komunalnych i społecznych.

Warunki, które zwiększają zapotrzebowanie na tlen lub zmniejszają zdolność organizmu do właściwego korzystania z niego, zwiększą ryzyko poważnych chorób płuc, takich jak zapalenie płuc.

E-papierosy są szkodliwe dla zdrowia

Na całym świecie jest 1,1 miliarda dorosłych palaczy, z czego 60% chce lub zamierza rzucić palenie. Wiele już napisano i powiedziano o potencjale elektronicznych systemów dostarczania nikotyny (ENDS), takich jak e-papierosy, które pomogą palaczom rzucić palenie. Chociaż dowody wciąż nie są jednoznaczne, e-papierosy są często używane wraz z jednym lub większą liczbą wyrobów tytoniowych. Ponieważ jest to praktyka stosowana u wielu użytkowników ENDS, efekty zdrowotne dwóch lub więcej produktów są łączone. Rządy, które chcą rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko związane z e-papierosami dla swojej populacji, powinny rozważyć następujące kwestie:

 1. Jeśli chodzi o potencjalne skutki zdrowotne, na które narastają dowody, nie ma wystarczających danych, aby zrozumieć pełen zakres ich wpływu na zdrowie, ponieważ urządzenia nie były wystarczająco długo na rynku. Zwłaszcza długoterminowe skutki używania e-papierosów lub bycia narażonym na nie są jeszcze nieznane.

 2. Niemniej jednak dowody są jasne, że aerozole większości ENDS zawierają toksyczne chemikalia, w tym nikotynę i substancje, które mogą powodować raka. ENDS same w sobie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i zaburzeń płuc oraz niekorzystnym wpływem na rozwój płód podczas ciąży. KOŃCA są niewątpliwie szkodliwe, powinny być ściśle regulowane, a co najważniejsze, należy trzymać je z dala od dzieci. Nikotyna jest bardzo uzależniająca i występuje w większości e-papierosów. Zarówno wyroby tytoniowe, jak i e-papierosy stanowią zagrożenie dla zdrowia, a najbezpieczniejszym podejściem nie jest ich spożywanie.

 3. Szczególnie niepokojące dla zdrowia publicznego jest to, że coraz więcej dzieci
  i nastolatków korzysta z e-papierosów w niektórych krajach. Użytkownik może manipulować większością ENDS. Niektórzy producenci posiadają również patenty na zdalne manipulowanie dawkami nikotyny i dostarczaniem substancji toksycznych. Ponadto w niektórych krajach jest coraz więcej dowodów na to, że nastolatki nigdy nie palące, które używają ENDS, przynajmniej dwukrotnie zwiększają szansę na palenie papierosów w późniejszym życiu. Narażanie dzieci
  i młodzieży na nikotynę może mieć długotrwały, niszczący wpływ na rozwój mózgu i prowadzić do uzależnienia od nikotyny.

Więcej informacji: 

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/e-cigarettes-how-risky-are-they

informacje prasowe Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu

os 31.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również