Kamery live
prognoza pogody

Dziś Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

Uroczysta akademia z inscenizacją przysięgi “Żołnierzy Wyklętych, złożoną u podnóża Gorców w 1945 roku, prezentacje filmów historycznych poświęconych partyzantom i “Ince”, rekonstrukcja historyczna “Ogień schodzi z gór” oraz tematyczna, terenowa gra miejska po nowotarskiej starówce – tak Szkoła Podstawowa nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej w Nowym Targu przy współudziale PGRH “Błyskawica” obchodziła w tym roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystych obchodach, prócz uczniów “piątki”, uczestniczyły też dzieci i młodzież  ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 11. 

Dziś Narodowy Dzień Pamięci

-Co roku staramy się pamiętać o “Żołnierzach Wyklętych”, bo takie jest nasze zadanie: utrzymać tę pamięć i przywrócić tych żołnierzy, którzy przecież byli skazani na to, by o nich nie pamiętać – wyjaśnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Krzysztof Kuranda Cieszę się z tego, że w tym roku, prócz naszej szkoły, w grze terenowej uczestniczy młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11 i 1, więc świętujemy w większym gronie. Cieszę się też, że grupa rekonstrukcyjna również reprezentowana była przez młodzież ziemi nowotarskiej i nie tylko, bo były też osoby z Jordanowa. Cieszę się, że młodzi ludzie mogą przekazać również młodym ludziom tę historię. 

Inscenizację na terenie szkolnego boiska – zaadaptowaną specjalnie dla potrzeb młodszych widzów, bez przekleństw i brutalnych scen – przygotowała Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Błyskawica”, która posiada już duże doświadczenie w odtwarzaniu tego typu inscenizacji  Tylko w zeszłym roku, grupa przygotowała ich ok. 50 i dała ok. 120 wyjazdowych pokazów. 

-Chodzi o to, żeby przywołać żywą, dramatyczną, ale też barwną historię, pokazać genezę i tło historyczne. Uświadomić młodym to, dlaczego trzeba było wrócić do lasu, kim byli bohaterowie, dowódcy i żołnierze partyzanccy oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego, jak wyglądała ich walka, ich życie codzienne w lesie i w obozie. Żeby mieć tę perspektywę w czasach dzisiejszych, wolnej i niepodległej Polski, że ta walka nie kończyła się wraz z II wojną, w 1945 roku, ale była kontynuowana kilka-kilkanaście lat później – wyjaśniał Adam Błaszczyk z Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Błyskawica”.

Po obejrzeniu wymownej rekonstrukcji, dzieci udały się na lekcje po to, by temat dodatkowo poszerzyć i omówić. 

/os

os 01.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN 09:14 04.03.2019

IPN Kr 0032/22Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Nowym Sączu [1975] 1983-1990 Tytuł: Teczka personalna kandydata na tajnego współpracownika dot. Dominik Sterkowicz, imię ojca: Edward, ur. 10-07-1956 r. zdjęcie 42.Edukacja znakomita.Panie Dyrektorze!!!!

Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN 08:30 03.03.2019

Zejście z gór z Armią Ludową i sowieckim NKWDdo Nowego Targu ,zaraz tworzenie MO,potem UB,pomoc w schwytaniu akowców i przekazanie ich NKWD.Prokurator IPN prowadzi śledztwo przeciwko Kurasiowi i jego ludziom o zbrodnie komunistyczną w myśl ustawy ,a w szkole robi się hucpę. Skandal. Dzieciom robi się wodę z mózgu.Szkoda,że Pan dyrektor nie pozwolił zrobić rekonstrukcji z powieszeniem w 7 m-cu ciąży Teresy Luberdy w Ostrowsku dnia 12 października 1945 roku,albo zamordowania strzałem katyńskim 4 krewnych księdza Zarębczana z Gronkowa tzw.sylwester w Gronkowie,czy Żydów pod Nowym Targiem dnia 20 kwietnia 1946 r, czy w Krościenku z 2 na 3 maja 1946 r.Piękna edukacja.

Zobacz również