Kamery live
prognoza pogody

Dziś 14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

14 listopada 2017 12:49

Z okazji Dnia Czystego Powietrza w magistracie do godziny 18:00 będzie można skorzystać z porad ekodoradcy. Specjalną akcję z tej okazji przygotował też Nowotarski Alarm Smogowy. Czystsze powietrze to zdrowsze dzieci. Moje dziecko na to zasługuje! - pod tym hasłem Nowotarski Alarm Smogowy zachęcał rodziców najmłodszych nowotarżan do napisania kartki z okazji Dnia Czystego Powietrza. Pocztówki trafią do Ministra Energii z żądaniem wprowadzenia norm jakości dla węgla i systemu ich kontroli. 

Dziś 14 listopada - Dzień Czystego Powietrza

Z okazji „Dnia czystego powietrza” obchodzonego 14 listopada 2017 roku (wtorek) ekodoradca zatrudniony w Urzędzie Miasta w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przyjmuje do godziny 18:00. Wszyscy mieszkańcy Miasta chcący uzyskać porady dotyczące dostępnych programów dofinansowań do wymiany kotłów, odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków oraz uchwały antysmogowej mogą skorzystać z porad ekodoradcy w Urzędzie Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, pok. 205.

Akcja pocztówkowa przygotowana przez Nowotarski Alarm Smogowy ma na celu zwrócenie uwagi na przyczynę problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Choć węgiel jest najbardziej popularnym paliwem, którym ogrzewane są nasze domy, nie istnieją żadne normy określające np. dozwoloną zawartość popiołu czy siarki w węglu. Stąd odpady węglowe oraz węgiel najgorszej jakości nadal trafiają do naszych domowych kotłowni.

– Spalanie takich paliw w domowych kotłach powoduje ogromne emisje zanieczyszczeń: pyłu zawieszonego, benzo[a]pirenu, dioksyn i innych substancji, czego najlepszym przykładem jest katastrofalna jakość powietrza w Nowym Targu – wyjaśnia Aneta Seidler z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. – Obecny rząd już od roku tylko obiecuje zmiany, o które od lat apelują eksperci, strona społeczna i Najwyższa Izba Kontroli. Konkretów niestety nie widać. Dlatego z okazji Dnia Czystego Powietrza, a raczej Dnia Końca Czystego Powietrza postanowiliśmy wysłać pocztówki do Ministra Tchórzewskiego od rodziców nowotarskich przedszkolaków. Nasze dzieci nie zasługują na takie traktowanie – dodaje Aneta Seidler.

– Chętnie dołączyłam do tej akcji, ponieważ uważam, że moje dzieci zasługują na zdrowe życie. Poza tym nie może być tak, że średnio przez pięć miesięcy w roku nie mogę wyjść normalnie z dziećmi na spacer do miejskiego parku ze względu na wysokie stężenia pyłu w powietrzu. Kiedyś nie byłam świadoma problemu, ale teraz wiem, dlaczego dzieci częściej nam chorują – mówi Renata Cholewa – mama dwójki dzieci – Chcielibyśmy mieć możliwość przeprowadzki gdzieś, gdzie nie będziemy musieli martwić się o to czym oddychamy, ale niestety nie jest to możliwe. Tutaj jest cała nasza rodzina, praca i życie. Dlatego rząd musi coś z tym zrobić – dodaje mieszkanka Nowego Targu.

opr. os, mat. prasowe

NT24TV 14.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również