Kamery live
prognoza pogody

Dziś 11. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2021 11:11

10 kwietnia 2010 roku z Warszawy do Smoleńska wystartował samolot specjalny TU-154M z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, Małżonką Prezydenta RP Marią Kaczyńską na pokładzie. W tym dniu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu zaplanowano uroczystości państwowe związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie znajdowało się 96 osób. Wśród nich przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojska, reprezentanci środowisk społecznych i kościołów, a także załoga samolotu. Wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem. W tym roku mija 11 lat od tego tragicznego wydarzenia.

Dziś 11. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

11 lat temu zaplanowano wyjątkowe obchody rocznicy upamiętnienia zbrodni katyńskiej. 70 lat – tyle mijało wówczas od jednej z najokrutniejszych zbrodni wymierzonych w polski naród. W 1940 r. Rosjanie na rozkaz Józefa Stalina wymordowali ponad 21 tys. Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD oraz obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Delegacja zmierzająca na uroczystości katyńskie reprezentowana była przez polskie elity, przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych, różnych instytucji społecznych i kościelnych. W jej skład wchodzili wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.

Wszyscy oni zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem.

Niewygłoszone przemówienie śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Podczas uroczystości zaplanowano przemówienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przygotowane na 70-lecie zbrodni katyńskiej. Katastrofa sprawiła, że nie słowa przemówienia nigdy nie zostały wypowiedziane.

Sprawmy – napisał wówczas Prezydent  – by katyńska rana mogła się wreszcie zagoić i zabliźnić.

Katastrofa z 2010 roku była wstrząsem dla milionów Polaków zarówno w kraju, jak i na całym świecie.

Poniżej zamieszczamy tekst niewygłoszonego przemówienia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (wydawnictwo Kancelarii Prezydenta RP „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński 2009-2010. Wystąpienia Listy Wywiady. Wybór”).

Obchody 10 kwietnia 2021 r.

Ze względu na sytuację pandemiczną tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w sposób symboliczny. W sobotę, 10 kwietnia br. o godz. 8.00 zaplanowano mszę św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym w Warszawie. W uroczystości weźmie udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Po nabożeństwie delegacje złożą kwiaty pod pomnikami na pl. Piłsudskiego, a następnie na cmentarzach, na których spoczywają ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zakończą się mszą w Archikatedrze Warszawskiej. 

/źródło: gov.pl/

Piotr Starmach 10.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również