Kamery live
prognoza pogody

Dziewięć dzielnych harcerek, czyli kreatywność, empatia, płomień zapału

2 maja 2022 07:59

NOWY TARG. Młodzież potrafi być wspaniała, kreatywna, pełna zapału do charytatywnego działania i tworzenia pięknych rzeczy. Wystarczy idea, wystarczą płomień, impuls i chęci. Dowiodła tego zorganizowana w Spółdzielczym Domu Kultury wystawa prac harcerek wędrowniczek z V Podhalańskiej Drużyny Wędrowniczej „Deja Vu”.

Dziewięć dzielnych harcerek, czyli kreatywność, empatia, płomień zapału

To, co zapowiadane było jako wystawa prac plastycznych młodych artystek pod instruktorską opieką Marcina Stawickiego, stało się w rzeczywistości nie tylko wernisażem, ale  wydarzeniem integrującym środowiska młodzieżowe z senioralnymi, szkolne z rodzinnymi. Sprawiły to występy sceniczne z towarzyszeniem gitary i skrzypiec oraz zaproszeniem do tańca, sprawił też przygotowany własnoręcznie poczęstunek. Tak wytwarza się sympatyczną atmosferę pełną pozytywnej energii. Harcerkom-wędrowniczkom udało się to w ponad stu procentach.

Prace plastyczne – w większości obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi lub rysunki – są dziełem Mai Samulewskiej, Mai Adamskiej i Julii Skóry. Na dziełach zdradzających kolorystyczny zmysł, kompozycyjne wyczucie i wyobraźnię z gatunku fantasy – z pewnością zaciążył czas pandemii i wybuch wojny. Stąd sporo symbolicznych, nawet katastroficznych wizji. Ale jest też zauroczenie naturą, przestrzenią, magią wędrówek i harcerskiego ogniska. Piosenek, które rozlegają się wtedy, mogli posłuchać i goście wydarzenia.

Góralskimi chustami na harcerskich mundurkach dziewczyny zaznaczyły też swoje zamiłowanie do góralszczyzny i aktywność w regionalnych zespołach. A repertuar łączył harcerską legendę ze spiskimi przyśpiewkami.

Na co dzień harcerki włączają się w działalność grupy Caritas przy nowotarskiej parafii Św. Katarzyny. A o sympatii, jaką cieszą się w swojej szkole, czyli w „Goszczu” – świadczyła obecność malowniczej grupy kibicującej wszechstronnie uzdolnionym i czynnym jak mrówki harcerkom.

Jakim cudem ta dzielna dziewiątka znajduje czas na naukę, charytatywną pracę, artystyczne pasje, próby i występy – pojąć można jedynie samemu wstępując do harcerstwa.

(asz)

 

 

  

 

 

 

  

 

Anna Szopińska 02.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również