Kamery live
prognoza pogody

Dzień Świadomości Autyzmu – w Nowym Targu już po raz czwarty

3 kwietnia 2019 14:50
Wyciszenie Włącz dźwięk

Nowy Targ już po raz czwarty włączył się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. 2 kwietnia to właśnie ten dzień, kiedy nowotarski MOK opanowuje kolor niebieski, symbolizujący solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. W wydarzeniu z roku na rok bierze udział coraz większa ilość uczestników, a jego program jest stale rozbudowywany. 

Program Dnia Świadomości Autyzmu przygotowany jest w taki sposób, by trafić do jak najszerszego grona osób, stąd obecność wydarzeń skierowanych do najmłodszych, jak również części konferencyjnej, przygotowanej stricte dla nauczycieli, terapeutów i rodziców dzieci dotkniętych autyzmem, bądź tych, którzy z jakiegoś powodu chcieliby dowiedzieć się więcej na ten temat. 

-Świadomość jest nadal mała wśród społeczeństwa, mimo, że ludzie z autyzmem są wśród nas od zawsze. Teraz diagnozy są bardziej trafne i wcześniej można stwierdzić autyzm, nawet już u małych dzieci – mówi Ewa Barczak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu – Ważne jest też to, żeby ludzie umieli ich przyjmować. Osoby z autyzmem mają specyficzne postrzeganie świata i specyficzne potrzeby. Ważne jest, aby byli odbierani poprzez pozostałych członków społeczeństwa tak normalnie, żeby byli akceptowani, żeby nie patrzono na nich jak na odmieńców. Czasami ich zachowania, ich reakcje na różne sytuacje życiowe są odmienne i niezrozumiałe, więc im więcej świadomości, że takie osoby ze spektrum autyzmu są, tym lepiej i dla nich, i dla nas wszystkich, dla całego społeczeństwa. 

Wśród najmłodszych, którzy tego dnia przywędrowali bądź przyjechali do MOK z wielu okolicznych szkół i przedszkoli, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty sensoryczne i pełen atrakcji happening “W chmury dla autyzmu”, z fotobudką, niebieskimi balonikami, z których część wzleciała  w niebo, z pleceniem warkoczyków i malowaniem kredą. Wiele osób ubrało się tego dnia na niebiesko i nawet wata cukrowa była właśnie w tym kolorze. Edukacyjne filmy i program artystyczny przygotowany przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Nowym Targu, czyli organizatora wydarzenia oraz zaprzyjaźnionej z nim szkoły w Czerwiennem wywarł na młodych uczestnikach ogromne wrażenie. 

Jak zawsze, była możliwość bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, z przeprowadzeniem diagnozy włącznie. W organizację wydarzenia włączyli się specjaliści wielu dziedzin – od neurologopedy i surdopedagoga, przez dietetyka, masażystę, hipoterapeutę po prokuratora, ratownika medycznego czy rehabilitanta. Zakres tematyczny warsztatów i wykładów, jakie odbywały się popołudniu zarówno w murach MOK, jak i leżącej po sąsiedzku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, był bardzo szeroki.

/os

os 03.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również