Kamery live
prognoza pogody

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie nowotarskim

5 czerwca 2017 19:27

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego służy popularyzacji, ale również wyrażeniu uznania dla trudnej i niezwykle odpowiedzialnej roli rodziców zastępczych. W naszym powiecie jest to dzień, w którym rodziny zastępcze oraz opiekunowie z placówek typu rodzinnego mogą się spotkać, poznać, wymienić doświadczeniami a przede wszystkim spędzić czas na wspólnej zabawie z dziećmi. Piknik Rodzinny stał się już tradycją, którą PCPR kontynuuje co roku starając się, aby był radosnym przeżyciem i okazją do poznawania różnorodnych zakątków naszego pięknego powiatu.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie nowotarskim

Piecza zastępcza to piecza sprawowana poza rodziną biologiczną dziecka przez rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo – wychowawcze przez wszystkie dni tygodnia, przez całą dobę, w zasadzie bez z góry określonego terminu jej zakończenia, w konsekwencji ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej.

Dziecko umieszcza się w pieczy zastępczej do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie przysposabiającej. Rodzina zastępcza jest wzorowaną na modelu wychowania rodzinnego formą pieczy zastępczej. Ze względu na swoją rodzinną specyfikę jest najlepszą formą opieki nad dziećmi, z różnych względów pozbawionych opieki rodziców biologicznych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu, jako organizator pieczy zastępczej w Powiecie Nowotarskim wciąż poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Mogą zostać nimi małżeństwa lub osoby samotne zameldowane na terenie Powiatu Nowotarskiego, posiadający odpowiednie warunki mieszkaniowe (pokój dla dzieci, łóżko, kącik do nauki i zabawy), odpowiednie predyspozycje psychiczne a przede wszystkim wielkie serce, którym chcą się dzielić.

 

Tegoroczny Piknik Rodzinny jest jednym z elementów kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze „Podziel się sercem i domem”. W dniu 31 maja o godz. 10:00 w Niedzicy, w Rodzinnym Parku Rozrywki Spiska Kraina, Pan Władysław Tylka – Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego oraz Pani Aneta Wójcik – Dyrektor PCPR w Nowym Targu wyrażając swoje podziękowania dla rodziców zastępczych rozpoczęli VI Piknik Rodzinny życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Mimo obaw związanych z pogodą, wkrótce, być może w odpowiedzi na roześmiane buzie, zaświeciło słońce i do późnych godzin popołudniowych dzieci i młodzież mogły korzystać z takich atrakcji jak park miniatur, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny park linowy, kino 7D i wiele innych.

Chętne osoby miały okazję zajrzeć do wnętrza Elektrowni Wodnej Niedzica, młodzież zaglądała nawet do samego środka zapory wodnej. Na zmęczonych i spragnionych czekał poczęstunek i napoje, więc po krótkiej przerwie na regenerację sił, mogli wrócić do zabawy. Mimo ogromnej rozpiętości wieku i ok. 190 uczestników każdy znalazł coś dla siebie. Także rodzice – chwilę wytchnienia przy kawie i pogawędce. Roześmiane oczy dzieci dały wszystkim ogromny zastrzyk energii a zadowolenie i podziękowania opiekunów zachętę do organizowania kolejnych spotkań.

Dyrektor PCPR w Nowym Targu w imieniu swoim, pracowników oraz wszystkich zgromadzonych na Pikniku Rodzinnym składa serdeczne podziękowania za wsparcie: Zarządowi Powiatu Nowotarskiego, Panu Władysławowi M. Krakowskiemu – Prezesowi Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. oraz Właścicielom Parku Rozrywki Spiska Kraina i Restauracji Zadyma w Niedzicy.

Osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym zapraszamy do kontaktu osobistego w siedzibie PCPR w Nowym Targu przy ul. Szaflarskiej 39 lub telefonicznego pod numerami: 18 264 08 07, 18 266 42 07.

Więcej informacji na temat pieczy zastępczej można także znaleźć na naszej stronie internetowej: www.pcpr.nowotarski.pl.

Tekst i zdjęcia: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu.

NT24TV 05.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również