Kamery live
prognoza pogody

Dzień Otwarty Sanepidu – z bogatą ofertą profilaktyczno-edukacyjną

11 października 2022 10:28
Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. Około 200 osób przewinęło się przez pomieszczenia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dniu Otwartym. Bardzo szeroka oferta służyła promowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej połączonej ze zbilansowanym odżywianiem.

Atrakcyjność programu Dnia Otwartego podnosiły bezpłatne badania i specjalistyczne konsultacje, także masaże i zabiegi rehabilitacyjne. Sens funkcjonowania tej państwowej służby to przecież zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego.

 – Co roku staramy się przedstawić mieszkańcom jakąś ofertę dotyczącą profilaktyki zdrowotnej – mówi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – W tym roku, ze względu na to, że nie udało się nam zorganizować Pikniku Zdrowia na nowotarskim rynku, zorganizowaliśmy Dzień Otwarty, zapraszając mieszkańców do skorzystania z różnego rodzaju usług instytucji, które razem z nami podjęły się zorganizowania tego Dnia.

Główny organizator, którym był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny pozyskał do współpracy Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową w Nowym Targu, Delegaturę NFZ w Nowym Targu, Podhalański Szpital Specjalistyczny oraz Poradnię Dobry Dietetyk. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Nowotarski, samorząd powiatowy sfinansował zakup urządzenia do pomiaru poziomu cukru oraz cholesterolu. NFZ zachęcał do badań w ramach programu 40 +, informował również o innych programach i aplikacjach, także o leczeniu uzdrowiskowym.

Studenci fizjoterapii zapewniali profesjonalny masaż i porady jak działać w przypadkach zespołów bólowych kręgosłupa. Można było skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i porad kosmetologicznych, np. co do stanu skóry twarzy. Z Podhalańskiego Szpitala przybył ordynator oddziału kardiologii, dr Artur Klecha, służąc konsultacjami po wykonaniu badań, prowadząc także wykład zalecający zdrowy styl życia. 

Szpitalna kadra uczyła też rehabilitacji, jaką możemy wykonywać sami w domu i udzielała porad, co czynić w przypadkach zespołów bólowych kręgosłupa. Pani dietetyk wykonywała pomiary masy ciała i służyła poradami z dziedziny zdrowego żywienia. Zachęcały do tego zresztą świeże owoce w misach. Każdy odwiedzający Stację w Dniu Otwartym mógł zobaczyć świat zdeformowany przez alkogogle i narkogogle.

 – Informujemy również, czym mogą służyć pracownicy Inspekcji Sanitarnej, czyli np. co zrobić, żeby można było otworzyć działalność zgodnie z wymogami sanitarno-higienicznymi – dodaje Jolanta Bakalarz. – Mamy grzyboznawców i zachęcamy do korzystania z porad, konsultujemy grzyby zebrane w lesie. 

Na stoisku klasyfikatora można było oglądać świeże okazy grzybów jadalnych. W żadnym punkcie nie brakowało materiałów informacyjnych i ulotek. Zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, a więc stopień zatrucia organizmu tym gazem u palaczy wskazywał smokerlyzer. 

Gdyby zawsze ciesząca się dużą popularnością profilaktyczna i edukacyjna akcja Sanepidu mogła zaistnieć w szerszej przestrzeni, ilość korzystających na pewno by się zwielokrotniła.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 11.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również