Kamery live
prognoza pogody

Dzięki podhalańskiemu „lobbingowi – rząd hojny dla powiatowych inwestycji

15 lipca 2023 19:43

POWIAT NOWOTARSKI. Trzy miliony na budowę nowej siedziby Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Targu i prawie 665 tys. zł na zakup nowoczesnego ambulansu typu „C” dla ratownictwa medycznego w Podhalańskim  Szpitalu Specjalistycznym. Umowy na takie dofinansowanie podpisali dzisiaj wojewoda Łukasz Kmita i starosta Krzysztof Faber.

Dzięki podhalańskiemu „lobbingowi – rząd hojny dla powiatowych inwestycji

Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetu państwa, a wojewoda przyjechał do Nowego Targu w asyście wicemarszałka Sejmu, Ryszarda Terleckiego, podhalańskich wiceministrów – Edwarda Siarki i Andrzeja Guta-Mostowego, posłanki Anny Paluch, senatora Jana Hamerskiego. Wizyta władz wojewódzkiego i rządowego szczebla zgromadziła w starostwie powiatowe władze i radnych z Klubu PiS.

  – Dzięki aktywności, zaangażowaniu, sprawności działania naszych przedstawicieli i w Sejmie RR, i w ministerstwach, a przede wszystkim dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego – dzisiaj mówimy o historycznym, wielkim wsparciu z rezerw budżetu państwa dla samorządu powiatu nowotarskiego – oznajmił wojewoda. – To święto dla całego regionu. Prawie 700 tys. zł jest przeznaczone na planowany w IV kwartale tego roku zakup bardzo nowoczesnej karetki, która będzie służyła wszystkim mieszkańcom powiatu nowotarskiego. Co istotne – karetki z napędem na cztery koła, bo czas dojazdu jest strategicznie ważny. Przy okazji chcę podziękować panu dyrektorowi Wierzbie za to, że bez wahania, w momencie, gdy pan premier poprosił o przekazanie karetki dla Ukrainy, by zorganizować konwój, Podhalański Szpital wyznaczył ambulans, aby pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy. Zatem kolejny raz pokazujecie państwo, że ta solidarność wypływająca z potrzeby serca jest tu realizowana. Ale dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy polski rząd także okazuje solidarność małopolskim samorządom.  

 

Wojewoda gratulował powiatowi tak pięknej i potrzebnej inwestycji, jak budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Nr 1, połączona z rozbudową Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych. Zadanie o łącznej wartości ok. 35 milionów zł już wcześniej korzystało z rządowego dofinansowania. 3 miliony z rezerw budżetowych to kolejna transza wspierająca wznoszenie kubaturowego, 4-kondygnacyjnego kompleksu z salą gimnastyczną, strefą sportową, aula, siłownią, biblioteką, nawet kawiarenką z tarasem. Przy ul. Jana Pawła II, w symbiozie z substancją z lat siedemdziesiątych, rośnie najnowocześniejsza placówka oświatowa w regionie.

– To jest taki dzień, który pokazuje naszą troskę o samorządy i lokalne społeczności – potwierdzał wicemarszałek Terlecki.Chcę zapewnić, że ona nie ustanie, mimo ogromnych wydatków, przede wszystkim dotyczących bezpieczeństwa.

Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka, dziękował wicemarszałkowi za wsparcie otrzymywane wielekroć, w ważnych dla regionu sprawach, a zwłaszcza, gdy ważyły się losy katowni Podhala – zakopiańskiej willi „Palace”.

– Powstaje tam coś fenomenalnego, jeśli chodzi o pokazywanie historii Podhala i ruchu oporu – rozwijał muzealny watek wiceminister sportu. – Będzie to kilkaset metrów kwadratowych z wielkim pokazem dziejów ruchu oporu, w tym ruchu oporu narodu góralskiego. W czasie, kiedy w mediach toczy się dyskusja o Gorallenvolku – wielkie znaczenie ma powstanie tego muzeum i świadectwo patriotyzmu górali.

O nieporównywalnej z niczym skali rządowej pomocy dla samorządów, która umożliwia tak duże, uzgadniane z lokalnymi społecznościami inwestycje – przypominała posłanka Anna Paluch.

Z kolei starosta Krzysztof Faber nie krył miłego zaskoczenia ilością pojawiających się programów, zwłaszcza drogowych, z których samorządy mogą pozyskiwać środki służące rozwojowi. Przypominał udziale wicemarszałka w tym, że sprawa scalenia w Lipnicy Wielkiej – po 35 latach wielu usiłowań – trafiła pod obrady Sejmu.  

– Dla mnie takim szczególnie ujmującym zdarzeniem był pożar w Nowej Białej, gdzie premier był i obiecał – zresztą za przyczyną pana wojewody – ciągnik – mówił starosta. – I ten pojazd jest – jeden z dwóch czy trzech w całej Polsce – specjalistyczny ciągnik dla straży pożarnej. Chodzi tu przede wszystkim o dotrzymanie słowa i skuteczność.

Za decyzję o wznoszeniu nowej siedziby popularnego „Sokoła”, dostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych, dziękował powiatowemu samorządowi dyrektor placówki, Grzegorz Józefczyk.

Natomiast Podhalański Szpital przekazał dla Ukrainy do tej pory dwie karetki. I bynajmniej na tym nie stracił.

– Pamiętam różne czasy i różne obietnice, ale dzisiaj cieszę się, że mogę podziękować za wsparcie – mówił dyrektor Marek Wierzba. – W szczególności dziękuję panu marszałkowi Terleckiemu, bo skutkiem jego osobistej interwencji ta kwota się znalazła. Ale mam też nieoficjalne informacje, że wojewoda myśli o kolejnym wsparciu – zakupie jeszcze jednej karetki, więc jestem spokojny i jestem dobrej myśli.

Dofinansowanie w wysokości 665 tys. zł to 95 procent kosztów zakupu nowoczesnego ambulansu. A dla Podhalańskiego Szpitala, jako jednego z największych dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego w rejonie krakowskim, tabor to sprawa kluczowa. W ubiegłym roku karetki wyjeżdżały do chorych ponad 11 tys. razy.  

Wizyta wojewody, wicemarszałka Terleckiego, wiceministrów i parlamentarzystów zakończyła się zwiedzaniem budowy Zespołu Szkół Nr 1. Goście byli pod wrażeniem 4-kondygnacyjnej kubatury, powstającej sali gimnastycznej i funkcjonalnych rozwiązań. Wyposażanie szkolnego kompleksu ma się rozpocząć 10 sierpnia. 

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również