Kamery live
prognoza pogody

,,Dziecko pokrzywdzone przestępstwem” – konferencja w Zakopanem

11 grudnia 2023 08:48

I Zakopiańska Konferencja zorganizowana przez Urząd Miasta Zakopane i Fundację PoWer prowadzącą specjalistyczną placówkę dla dzieci krzywdzonych spotkała się z dużym zainteresowaniem.

,,Dziecko pokrzywdzone przestępstwem” - konferencja w Zakopanem

Od 15 lutego 2024 r. będą obowiązywały nowe regulacje wprowadzone dzięki “ustawie Kamilka”, które zakładają m.in. wdrożenie procedur analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych w taki sposób, aby zanim dojdzie do popełnienia przestępstwa przeciwko dzieciom, ich opiekunowie mogli zważyć i przeciwdziałać takim zjawiskom.

Ustawa wprowadza instytucje prawną tzw. Standardy Ochrony Dzieci – które będą musiały zostać wprowadzone przez wszystkie podmioty zajmujące się opieką i wychowaniem dzieci. Celem wprowadznie Standardów jest większe bezpieczeństwo dzieci, gdy będą poza domem.

W związku z Ustawą z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw z dniem 15 lutego 2024r. obowiązywać będą nowe regulacje, które nakładają obowiązki na podmioty wychowawcze, samorządowe i wprowadzają nowe zasady i dyrektywy dla organów wymiaru ścigania i sprawiedliwości.

Dodać należy, że ustawa zacieśnia metody współpracy pomiędzy szkołą, samorządem, instytucjami pomocy społecznej, policją, prokuratorami i sądami w taki sposób aby dziecko było chronione przed wszelkimi przejawami przestępstwa.

Konferencja pozwoliła na spotkanie i wymianę doświadczeń specjalistów pracujących na rzecz dzieci w naszym regionie.

– To wielkie wydarzenie dla naszego regionu. Cieszymy się, że jesteście. Dobra współpraca instytucji to dla nas ważny temat bowiem nadchodzą zmiany. Nasza placówka Standardy Ochrony Dzieci ma wprowadzone od początku jej istnienia. Wiemy, że możemy być dla was partnerami w ich wprowadzaniu do waszych miejsc pracy, a przede wszystkim miejsc, które dla dzieci powinny być bezpieczne i chroniły przed krzywdzeniem – mówi Weronika Potaczek.

Program konferencji opierał się na bloku prawnym prowadzonym przez Adwokata Michała Kuźmicza, bloku psychologicznym prowadzonym przez Prezesa Fundacji Weronikę Potaczek, która na codzień jako psycholog i psychoterapeuta pracuje z dziećmi.

Blok społeczny prowadzony przez Łukasza Wojtasika – eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wzbudził poruszenie.

Goście specjalni prowadzący wykład inauguracyjny konferencji przekazali swoją wiedzę na temat Standardów Ochrony Dzieci. A byli nimi: nowo powołana Rzeczniczka Praw Dziecka – Agnieszka Horna – Cieślak oraz Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Przemysław Rosati, który objął wydarzenie patronatem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła ,który zaszczycił uczestników swoją obecnością i świetną przemową.

Wśród gości byli obecni także przedstawiciele UM Zakopane oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu – Agnieszka Gabruk.

Mat. prasowy

ag 11.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również