Kamery live
prognoza pogody

“Dymem z pieca zabijasz” – ruszyła kampania społeczna Małopolski

19 listopada 2016 22:46
Wyciszenie Włącz dźwięk

Kampania jest bardzo mocna w przekazie, ma na celu uświadomienie ludziom w dobitny sposób, że ich indywidualne decyzje mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób. "Nikomu nie może się wydawać, że to czym pali w swoim piecu, to tylko jego sprawa"– przekonuje marszałek Jacek Krupa. 

Temat dotyczący jakości powietrza wraca jak bumerang, szczególnie wraz z sezonem grzewczym i niestety, nie omija również Nowego Targu. Statystyki są alarmujące, by nie powiedzieć – załamujące. Ostatnie badania wykazały, że 98% mieszkańców Małopolski oddycha powietrzem, które zawiera zbyt dużą ilość rakotwórczego benzo(a)pirenu – żadna z małopolskich gmin nie mieści się w dopuszczalnej normie. Ponadto istnieje poważny problem z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10, który dotyczy aż 120 małopolskich gmin oraz pyłu PM2,5 – ten problem dotyczy 109 gmin.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenem przyczynia się do wielu poważnych chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i rozrodczego. Niebezpieczna jest nawet stosunkowo krótka ekspozycja na pył zawieszony, zwłaszcza w przypadku wysokich stężeń tej substancji. Szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub choroby układu oddechowego.

Kampania ma celowo prowokacyjny charakter, ma dać do myślenia. Zostanie zrealizowana w czterech odsłonach i potrwa prawie do połowy 2018 roku. Billboardy i plakaty pojawią się w całej Małopolsce – w Krakowie, Miechowie, Oświęcimiu, Wieliczce, Tarnowie, Nowym Sączu, Krynicy, Nowym Targu, Zakopanem i Białym Dunajcu. W telewizji i radiu zostaną wyemitowane spoty, a do mieszkańców trafi specjalna gazeta, w której znajdą m.in. informacje na temat szkodliwości smogu, ale też te dotyczące możliwości wymiany starych pieców. Od 15 listopada mieszkańcy Małopolski mogą korzystać ze specjalnej infolinii. Dzwoniąc pod numer 12 63 03 100 można dowiedzieć się m.in. jak zyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca. “Zmierzamy do tego, aby w Małopolsce mogły być montowane tylko piece 5 klasy. Idziemy w dobrą stronę, chociaż droga nie jest łatwa. Jesteśmy jednak zdeterminowani, aby walczyć o czyste powietrze, aby nam wszystkim oddychało się lepiej i zdrowiej” – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Kampania jest kolejnym działaniem Województwa Małopolskiego na rzecz poprawy jakości powietrza. Realizowana jest w ramach projektu LIFE, angażuje łącznie 62 partnerów, (w tym Gminę Nowy Targ) a jego celem jest przyspieszenie wdrażania działań służących poprawie jakości powietrza, które zostały zaplanowane w ramach Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Wartość projektu to około 17 mln euro (70 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Projekt będzie realizowany w okresie od października 2015 r. do końca 2023 r. Głównym założeniem projektu LIFE jest utworzenie sieci eko-doradców w małopolskich gminach, którzy będą m.in. wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”, pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizować mieszkańców do włączenia się w te działania

Źródło: Biuro Prasowe UMWM

/os

NT24TV 19.11.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również