Kamery live
prognoza pogody

Dwudniowa, międzynarodowa Konferencja o historii państw Europy Środkowej – oficjalnie rozpoczęta

21 kwietnia 2017 13:01

Nowy Targ od dziś, przez najbliższe dwa dni będzie gościł międzynarodową, interdyscyplinarną Konferencję Naukową, poświęconą państwom Europy Środkowej i Środkowo-wschodniej. 

Dwudniowa, międzynarodowa Konferencja o historii państw Europy Środkowej - oficjalnie rozpoczęta

Jest to już trzecia edycja zjazdu naukowców z różnych ośrodków – pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz konsulów Węgier i Republiki Słowacji w Krakowie. Konferencja przyniesie sporą porcję wiedzy o dalszej i bliższej historii, ale też aktualnej sytuacji w naszej części Europy. Konferencja odbywa się w Ratuszu – siedzibie Muzeum Podhalańskiego im.Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. 

Nawet nie przypuszczaliśmy, zaczynając w 2015 roku cykl tych konferencji, że one będą z roku na rok coraz bogatsze i że zainteresowanie naukowców sesją będzie tak duże – mówi organizator konferencji, dyrektor Muzeum Podhalańskiego Robert Kowalski. 

Tegoroczny program konferencji przewidywał ok. 40 wystąpień, jednak zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów, ponieważ z referatami zgłosiło się prawie dwa razy tyle prelegentów. Z tego powodu konieczna była selekcja oraz wprowadzenie innowacyjnego pomysłu – sobotnie sesje odbywać się będą jednocześnie na obu kondygnacjach Ratusza: w sali reprezentacyjnej i w sali wystawowej. 

Tytuł konferencji “Poznać i zrozumieć” zakłada dyskusję na temat stereotypów, postrzegania Słowaków, Węgrów, Czechów przez Polaków i na odwrót. Obejmuje czasy od średniowiecza do współczesności. 

Otwarcie dwudniowej, naukowej sesji zainaugurował wykład dr hab. Adrienne Körmendy Konsula Generalnego Węgier w Krakowie. Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele władz miasta i powiatu: burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – Steg i Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki.

NT24TV 21.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również