Kamery live
prognoza pogody

Dwór w Łopusznej – idealny pomysł na popołudnie

18 lipca 2022 13:41

Okazały XVIII – wieczny Dwór w Łopusznej jest dobrze widoczny z drogi. Choć samo jego otoczenie i usytuowanie już robi ogromne wrażenie, warto także zajrzeć i sprawdzić, co kryją wnętrza obiektu, stanowiącego jedną z filii Muzeum Tatrzańskiego. Dawną siedzibę szlacheckich, patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich można odwiedzać od środy do niedzieli w godzinach 1o-18. 

Dwór w Łopusznej - idealny pomysł na popołudnie

Dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku, sam dwór powstał jednak dużo później – wybudował go ok. 1790 r. Romuald Lisicki, konfederat barski. 

Najstarszy drukowany opis dworu znajduje się w wydanym w roku 1851 “Dzienniku podróży do Tatrów” Seweryna Goszczyńskiego, poety doby romantyzmu, belwederczyka, uczestnika powstania listopadowego i spiskowca, który po klęsce powstania schronił się w Łopusznej.

„Dom drewniany w stylu rodzimym wszystkich naszych dworów szlacheckich, obszerny, porządnie i mocno postawiony, przyozdobiony gankiem, jak wszystkie nasze ganki, a na ganku poboczne ławki do siedzenia, jak to wszędzie widzimy […]. Przed domem dziedziniec przestronny, mający po lewej ręce domu drugi domek mniejszy, czyli oficynkę, gdzie kuchnia i mieszkanie służących, z prawej osłoniony budowlami gospodarskimi”.

Gdy w Łopusznej przebywał Goszczyński, gospodarzyli w niej Leon Przerwa-Tetmajer z żoną Ludwiką z Lisickich. Później posiadłość odziedziczyła ich córka Kamila, która poślubiła Kazimierza Lgockiego. Lgoccy w 1892 r. wyremontowali dwór, zmieniając jego wygląd. Drewniane ściany zostały otynkowane i pobielone. Wprowadzono drewniane, okrągłe słupy-kolumny, które miały odciążyć ściany, przejmując ciężar wysokiego, łamanego dachu.

Obiekt można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach: 10–18. W każdą niedzielę  – wstęp wolny. W pozostałe dni, za bilet normalny zapłacimy 6 zł, a za ulgowy – 4,5 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem to dodatkowe 30 zł. 

Adres: Gorczańska 2, Łopuszna

tekst: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

os 18.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również