Kamery live
prognoza pogody

Druga część „obwodnicy trójwsi” – od dziś służy kierowcom

13 października 2023 22:18

GMINA NOWY TARG. Druga część „obwodnicy trójwsi” – Waksmundu, Ostrowska, Łopusznej – została dziś oficjalnie otwarta. Tak oczekiwane przez kierowców i mieszkańców połączenie ma odciążyć newralgiczny odcinek trasy w kierunku Krościenka, Szczawnicy  i Nowego Sącza z ruchu tranzytowego, pozostawiając tam jedynie ruch lokalny.

Druga część „obwodnicy trójwsi” – od dziś służy kierowcom

Inwestorem wytęsknionego, powstającego 6 lat by-passa, był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, a w największej części finansował budowę Urząd Marszałkowski. Całkowite koszty obu odcinków wyniosły 64,5 miliona zł.

 Budowę pierwszego, 5-kilometrowego odcinka, rozpoczęto w 2017 roku i dobiegła ona końca w 2021. Ten odcinek zaczyna się na rondzie w drodze krajowej nr 49 i kończy na rondzie w ciągu drogi powiatowej, między Gronkowem a Ostrowskiem.

Inwestycję z konieczności trzeba było podzielić na dwa etapy, gdyż problemy pojawiły się już na etapie projektowania. Dotyczyło to odcinka w Łopusznej, na wysokości potoku Czerwonka. Decyzja środowiskowa przewidywała tylko jeden most, lecz Wody Polskie zażądały drugiego. Trudności powiększało krzyżowanie się różnych cieków z czterema rondami.

W efekcie na prawie 9 kilometrach całej obwodnicy powstały cztery ronda i cztery mosty. Jednojezdniowa, dwupasowa droga klasy G, oznacza szybszą, sprawniejszą i bezpieczniejszą jazdę z Podhala w kierunku Krościenka, Szczawnicy, Nowego Sącza. Ruch tranzytowy ominie gęstą zabudowę trzech miejscowości. Wjeżdżających na obwodnicę w Nowym Targu doprowadzi ona do Harklowej. Ruch lokalny na starej drodze, biegnącej przez centrum wsi przede wszystkim w Waksmundzie, będzie znacznie bezpieczniejszy.

Wzdłuż obwodnicy powstała sieć dróg serwisowych, umożliwiających dojazd do pól. Grupa rolników z Gronkowa, której obwodnica, niestety, wydłużyła ten dojazd, liczy, że problem rozwiąże wydłużenie jednej z takich dróg technicznych.

Na otwarciu drugiego i ostatniego odcinka obwodnicy pojawił się marszałek Witold Kozłowski, pojawili się też parlamentarzyści z Podhala i Nowego Sącza. Dla mieszkańców i władz gminy Nowy Targ było to prawdziwe święto, bo szczęśliwe uwieńczenie kilkuletnich trudnych uzgodnień, wykonawczych wysiłków i cierpliwego czekania mieszkańców. O długich weekendowych korkach i jadącym przez wieś transporcie zaczną oni teraz zapominać.

(asz)

Fot. Paweł Kos

Anna Szopińska 13.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również