Kamery live
prognoza pogody

“Do innych przyjechoł, bo musioł, do nos przyjechoł bo fcioł” – 41 lat temu Jan Paweł II odwiedził Nowy Targ

Wyciszenie Włącz dźwięk

Dziś mija 41. rocznica pamiętnej wizyty Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. To wydarzenie, które jest uważane za największe i najważniejsze w całej 674-letniej historii miasta. Papież umieścił Nowy Targ na trasie swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny na specjalne życzenie, mimo utrudnień ze strony władz komunistycznych, którym ta lokalizacja była nie na rękę. Do dziś górale wspominają ten fakt słowami “Do innych przyjechoł, bo musioł, do nos przyjechoł bo fcioł”.

Szacuje się, że w pamiętnej mszy św. na nowotarskim lotnisku w dniu 8 czerwca 1979 roku uczestniczyło ok. miliona wiernych – nie tylko z Podhala i najbliższych okolic, ale ze wszystkich stron – nie wyłączając Czechosłowacji i Węgier. Uczestnicy tamtych wydarzeń wspominają, że na nowotarskie lotnisko “płynęły” potoki wiernych – drogami, polami i górami. 

To właśnie w Nowym Targu Jan Paweł II mówił w homilii o pięknie polskiej ziemi.

-Tu, na tym miejscu, w Nowym Targu, pragnę mówić o ziemi polskiej, bo jawi się ona tutaj szczególnie piękna i bogata w krajobrazy. Człowiekowi potrzebne jest to piękno krajobrazu — i dlatego też nic dziwnego, że ciągną tutaj ludzie z różnych stron Polski, a także i spoza Polski. Ciągną latem i zimą. Szukają odpoczynku. Pragną odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą. Pragną odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym, w marszu, w podejściu, we wspinaczce, w zjeździe narciarskim. Ej, łza się w oku kręci…

Jako miasto papieskie, Nowy Targ w sposób szczególny dba o zachowanie pamięci o Janie Pawle II – swoim Honorowym Obywatelu. Miejskie wydarzenia całego 2019 roku odbywały się w blasku okrągłej, 40. rocznicy pamiętnej wizyty. Przypomnijmy sobie relację z zeszłorocznych uroczystości oraz film zrealizowany przez Urząd Miasta z okazji okrągłego jubileuszu. 

os 08.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
JOZEF 20:44 10.06.2020

CUDOWNE WSPOMNIENIA

Zobacz również