Kamery live
prognoza pogody

Dni Otwarte Bloku Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w nowotarskim Szpitalu (materiał sponsorowany)

28 października 2023 09:22

POWIAT NOWOTARSKI. Za nami pierwsze z cyklu wydarzeń tego typu w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. I co znamienne, do udziału zgłosił się komplet przyszłych mam, które często przyszły ze swoimi partnerami na spotkanie.

Dni Otwarte Bloku Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w nowotarskim Szpitalu (materiał sponsorowany)

Najpierw była okazja do rozmowy z personelem nowotarskiej porodówki, dowiedzieć się najważniejszych informacji, zadać pytania, a potem już zwiedzić i zobaczyć na własne oczy Sale Porodowe. Uczestnicy wydarzenia nie kryli zadowolenia, że jest okazja jeszcze przed porodem przygotować się do niego i oswoić z całą sytuacją. Jak mówili dzięki takim akcjom ich wiedza jest teraz znacznie większa, a i ze już spokojem czekają na dzień gdy ich maluszek pojawi się na świecie. Frekwencja była tak duża, że już teraz wiadomo, że kolejne tego typu spotkania będą organizowane w nowotarskim szpitalu cyklicznie.

Jak wygląda przyjęcie do szpitala kobiety spodziewającej się dziecka, jak odpowiednio przygotować się do porodu, jak przebiega ten proces. O tym i o wielu innych aspektach porodu w szpitalu przyszłe mamy mogły dowiedzieć się w trakcie pierwszych Dni Otwartych Bloku Porodowego oddziału ginekologiczno-położniczego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu.

Dzień otwarty odbył się w sobotę 28 października. Przyszłe mamy spotkały się przede wszystkim z pracownikami oddziału porodowego, którzy w przyszłości będą opiekowali się rodzącymi. Ważnym elementem dnia otwartego była także możliwość zwiedzenie oddziału i poznania miejsca, gdzie odbywa się poród, gdzie kobiety przechodzą rekonwalescencję po porodzie, a także gdzie zespół oddziału opiekuje się nowo narodzonym dzieckiem.

Cieszymy się przede wszystkim, że pacjentki podjęły nasze zaproszenie i skorzystały z dnia otwartego. Frekwencja była spora, było tak dużo chętnych, że musieliśmy zamknąć listę zwiedzających ze względu na ilość. Odbieramy jednak nadal tak sporo telefonów z pytaniami o możliwość zwiedzenia oddziału, że planujemy w związku z tym kolejne edycje dnia otwartego – mówi dr Joanna Borzęcka-Klec, kierująca pracami Oddziału Ginekologiczno-Położniczego szpitala w Nowym Targu.

W trakcie pierwszego Dnia Otwartego załoga oddziału przede wszystkim przybliżała pracę oddziału, czego przyszłe mamy mogą się spodziewać, jak powinny przygotować się do porodu, jakie rzeczy ze sobą zabrać do szpitala,jakie wyniki badań powinni mieć przy sobie.

Panie mogły uzyskać odpowiedzi na swoje wątpliwości, co oferujemy, jakie możliwości mamy – mówi pani ordynator. – Dowiedziały się też jak powinna wyglądać wyprawka dla nowonarodzonego dziecka oraz, że oferujemy pomoc laktacyjną już zaraz po porodzie. Staramy się kompleksowo zaopiekować nie tylko świeżo upieczoną mamą, ale i jej dzieckiem. Przygotować kobietę do połogu – wyjaśnić jej jak będzie przebiegać cały proces i co ewentualnie powinno ją zaniepokoić w tym czasie.

W trakcie spotkania z przyszłymi mami wzięły udział także: oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, a także oddziałowa Oddziału Neonatologicznego. To była okazja do poznania osób pracujących na oddziale, które mają styczność z pacjentkami.

W kolejnej części zaprezentowaliśmy oddział. Panie mogły zobaczyć salę porodowe. W ten sposób oswajamy przyszłe pacjentki, bo wiadomo, że dla wielu pań jest to wielka nieznana, szczególnie dla pacjentek, który pierwszy raz rodzą, nie były ani razu na naszym oddziale. Mają wiele wątpliwości i jest to naturalne – starałyśmy się przekazać wszelkie niezbędne informacje, odpowiedzieć na każde pytanie i oswoić pacjentki z całą sytuacją.  – opowiada dr Joanna Borzęcka-Klec.

Personel oddziału przygotował dla odwiedzających także małą ściągawkę – listę rzeczy, które trzeba zabrać do szpitala, jak się spakować i co przygotować dla dziecka.

Same odwiedzające przyznają, że możliwość zobaczenia sali porodowej i pokoi dla pacjentek jest dużym plusem. – Różne opinie się słyszy o szpitalach. Nie wiadomo co jest prawdą, a co nie. Dlatego jeśli jest możliwość zobaczenia na własne oczy tego miejsca, to jest to bardzo ważne doświadczenie. Dzięki temu będę znacznie spokojniej czekać na termin porodu – w czasie rozmów wyjaśniono mi wszystkie wątpliwości jakie miałam i rozwiano obawy jakie miałam związane z porodem. To będzie moje pierwsze dziecko i chyba jak każda kobieta nie miałam pełnej wiedzy jak się do tego przygotować, jak to wygląda po przyjęciu do szpitala i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę. Personel sprawa bardzo dobre wrażenie – że są to kompetentne, przyjazne i empatyczne osoby – co mnie dodatkowo podbudowało – mówi jedna z pań, która uczestniczyła w Dniu Otwartym.

Dla mnie ważne było poznanie technik porodowych, jakie mogą być zastosowane w szpitalu w Nowym Targu. Ale była to jeszcze większa pomoc, jeśli chodzi o mojego męża. Zdecydowaliśmy się na poród rodzinny i nawet nie tyle ja, co on właśnie miał wiele obaw i zastanawiał się jak będzie wyglądać jego udział w porodzie. Jak może mi pomóc i wspierać i jaka jest jego rola. Teraz widzę, że już nie ma wątpliwości i podobnie jak ja z niecierpliwością czeka na przyjście na świat naszego dziecka. Myślę, że takie dni otwarte ważne są więc dla obojga rodziców i zachęcam, aby zawsze wybierać się na nie wspólnie, szczególnie jeśli właśnie myślimy o porodzie rodzinnym. Poza tym dzięki spotkaniu personel nie jest już dla mnie anonimowy – wiem kogo spotkam i kto będzie się mną opiekować z tych ważnych chwilach. Lekarze jak i położne budzą zaufanie i mam już pewność, że mogę liczyć na ich wsparcie – dodaje inna pacjentka.

W pierwszym Dniu Otwartym Bloku Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w szpitalu w Nowym Targu, wzięło udział 25 pań, którym często towarzyszyli partnerzy. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem już teraz planowane są kolejne terminy, o których nowotarski szpital informować będzie na bieżąco.

 

 

 

Anna Szopińska 28.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również