Kamery live
prognoza pogody

“Długo wyczekiwana inwestycja”. Przy Kościuszki powstaje nowoczesny Park&Ride

Wyciszenie Włącz dźwięk

120 miejsc postojowych dla samochodów, 80 miejsc dla rowerów, budynek usługowy, 3200 m2 powierzchni użytkowej, dwa poziomy – parking przy ul. Kościuszki w Nowym Targu już wkrótce zmieni się nie do poznania. Dotychczasowy, stary plac zastąpiony zostanie nowoczesnym, estetycznym obiektem typu Park&Ride. W ramach inwestycji realizowanej z 85% unijnym dofinansowaniem przebudowany zostanie także fragment ulicy, przy której powstanie zatoka postojowa dla autobusów. “To długo wyczekiwana inwestycja. Jestem spokojny o obłożenie i powodzenie tego parkingu” – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. 

wizualizacja parkingu, Firma Architektoniczna Marian Róg

O budowie dwupoziomowego parkingu przy ul. Kościuszki mówiło się od dawna, ciągle jednak coś stawało na przeszkodzie. Ostatecznie, finalizacji tej inwestycji doczekamy się w tym roku, a jest ona realizowana z bardzo dużym, 85 % dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach projektu “Kompleksowa Integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego na terenie Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ i Szaflary”. Właśnie rozpoczęły się  prace budowlane, które już wkrótce zmienią plac w nowoczesny węzeł przesiadkowy.

-To długo wyczekiwana inwestycja – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Od wielu, wielu lat mówiło się o potrzebie zbudowania tutaj przynajmniej dwupoziomowego parkingu. Kiedyś były takie plany związane z inwestorami zagranicznymi – mówię o czasach sprzed kilkunastu lat. Udało mi się uregulować stan prawny poprzez nabycie udziałów nieruchomości, która była w centralnym punkcie tego placu i mogliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie. Okres projektowania inwestycji nieco się wydłużył ze względu na  sąsiedztwo wód, czyli rzeki Czarny Dunajec. Trzeba było uzyskać odstępstwo od bliskości wału przeciwpowodziowego, uzgodnienia z zarządcami sieci – pod tym parkingiem przebiega główny kolektor sanitarny. To poskutkowało tym, że te prace, które miały się zacząć w 2019 roku rozpoczęły się wiosną 2020. Wstępnie planowany termin zakończenia inwestycji to koniec czerwca, dziś już wiemy, że będzie trudny do dotrzymania z dwóch powodów. Raz – z powodu przedłużających się procedur uzyskania pozwolenia na budowę, a po drugie obecna sytuacja epidemii w kraju może spowodować spowolnienie tempa prac, jeżeli wykonawca napotkałby na problemy związane z właściwym zorganizowaniem pracy na placu budowy.

Na razie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, jeśli chodzi o część budowlaną,  aczkolwiek wykonawca – rodzinne konsorcjum firm Piotrowski z Nowego Targu – złożył już wniosek o wydłużenie terminu realizacji tej inwestycji. 

– Jest to konstrukcja żelbetowa, duża ilość stali, betonu, nie jest jakaś skomplikowana, tak, że myślę, że szybko się uporamy z tym tematem – mówi Józef Nowobilski, kierownik budowy – Po wykonaniu badań geologicznych stwierdzono jednak, że teren jest słabej nośności, są różne muły, kiedyś to był teren zalewowy, w związku z powyższym posadowienie fundamentów jest bardzo głębokie, od 3 do 5 metrów. Żeby można było posadowić obiekt, musieliśmy się dokopać do żwirów, które pozwoliłyby na to, żeby ta konstrukcja spełniała wszystkie warunki. Ogólnie po rozpoczęciu wykopów na tym etapie stwierdziliśmy, że grunt jest dobry, nie ma wody gruntowej na tym poziomie, wiemy, że jesteśmy na dobrym poziomie, zgodnie  z projektem. 

wizualizacja parkingu, Firma Architektoniczna Marian Róg

W ramach inwestycji powstanie budynek usługowy. W dolnej części znajdzie się zadaszony parking dla rowerów, z 80 miejscami postojowymi. Co istotne, przebudowany zostanie także fragment ulicy Kościuszki, gdzie powstanie zatoka autobusowa – element niezbędny w przypadku “Park&Ride”, którego ideą jest zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej. Parking przy Kościuszki docelowo ma pełnić rolę węzła komunikacyjnego dla mieszkańców i turystów.

-Jestem spokojny o obłożenie i powodzenie tego parkingu. Zapotrzebowanie jest ogromne. Dzisiaj ilość samochodów, która przyjeżdża do centrum miasta jest bardzo dużo. Praktyka pokazywała, że do tej pory ten parking miał dosyć spore obłożenie. Byli stali dzierżawcy miejsc postojowych, jak choćby Poczta Polska, która tutaj wynajmowała sporo stanowisk postojowych. To zapotrzebowanie na pewno będzie się utrzymywało. Ta płyta postojowa jest na 120 miejsc z preferencją dla tych, którzy tutaj zostawią samochód i będą korzystali z transportu zbiorowego. Nieodpłatnie będą mogli korzystać ci, którzy będą mieli nabyte abonamenty lub bilety komunikacji zbiorowej, takie są warunki dofinansowania, bo kluczowe jest tutaj to, że mamy ponad 2 mln zł dofinansowania przy całkowitym koszcie inwestycji 2 mln 790 tys. To jest bardzo duże dofinansowanie – podkreśla burmistrz Grzegorz Watycha. 

W dalszej perspektywie, miasto myśli o bezpośrednim połączeniu parkingu z siecią ścieżek rowerowych. Będzie to jednak związane z szerszą przebudową układu komunikacyjnego. 

-Jeśli sytuacja budżetowa się unormuje i sytuacja gospodarcza w kraju wróci na właściwe tory, pojawią się możliwości pozyskania nowych źródeł dofinansowania. Myślimy o wydłużeniu ścieżki rowerowej po koronie wału przeciwpowodziowego wzdłuż Czarnego Dunajca – mówi burmistrz Nowego Targu – Będzie to już wymagało kolejnych nakładów, to jest już kolejna perspektywa zorganizowania ruchu komunikacyjnego w tym miejscu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w najbliższych paru latach będzie trzeba przystąpić do remontu mostu na ul. Kościuszki, więc ta przebudowa układu komunikacyjnego będzie musiała następować. 

Materiał filmowy – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”!

/os

 

os 20.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Zenon 13:40 20.04.2020

Budynek usługowy 3200m sami pracownicy, obsługa potencjalni klienci zajmą dużo miejsc parkingowych, czy starczy ich dla szarego Kowalskiego?

Zobacz również