Kamery live
prognoza pogody

Dlaczego konto bankowe jest niezbędne w dzisiejszych czasach? (mat. sponsorowany)

21 czerwca 2021 08:53

Jeszcze kilka lat temu nie każdy posiadał własne konto bankowe. Dotyczyło to w szczególności osób starszych, które nie zawsze ufają nowoczesnym technologiom. Niemniej jednak i ten trend ulega zmianie – coraz częściej konto bankowe zakładają zarówno młodsi, jak i starsi. Dlaczego w dzisiejszych czasach jest ono niezbędne?

Dlaczego konto bankowe jest niezbędne w dzisiejszych czasach? (mat. sponsorowany)

Zarządzanie finansami osobistymi

Edukacja finansowa w Polsce jest na bardzo niskim, żeby nie powiedzieć zerowym, poziomie. W szkole nie przywiązuje się dużej wagi do tego, aby nauczyć dzieci podstawowych pojęć ekonomicznych. Niemniej jednak gdy tylko zaczynamy życie na własny rachunek, musimy sami nauczyć się zarządzać swoimi finansami. Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwe zadanie. Problemem większości osób jest niedopasowanie wysokości wydatków do dochodów. W efekcie pod koniec miesiąca możemy znaleźć się “pod kreską”. Tymczasem nowoczesne konta bankowe pozwolą lepiej zorganizować swoje codzienne wydatki.

 

Przede wszystkim może poznać ich strukturę – na co wydajemy pieniądze i w jakiej wysokości. Dodatkowo możemy ustalić dzienny limit wypłat, po przekroczeniu którego żadna transakcja nie zostanie zaakceptowana. Otwarcie rachunku bankowego daje nam również możliwość otrzymania nisko oprocentowanej pożyczki, w ramach tak zwanej linii kredytowej. Zwykle przeznaczona jest ona dla klientów, którzy otrzymują regularne przychody, a tym samym posiadają przynajmniej minimalną zdolność kredytową. 

Szybkie, bezproblemowe płatności

Każdy z nas z pewnością znalazł się w sytuacji, w której sprzedawca nie miał jak wydać reszty. Niestety, płatność gotówką niesie za sobą właśnie takie ryzyko. Sprzedawcy nie zawsze bowiem dysponują kwotą, dzięki której mogą nam zwrócić resztę. Co więcej, zgodnie z prawem, klient powinien podać sprzedawcy kwotę zbliżoną do tej, którą ma zapłacić. Jak to bywa w praktyce, wszyscy doskonale wiemy. Tymczasem płatności kartą są bardzo proste i zwykle nie stanowią dla stron transakcji większego problemu. Dziś w niemal każdym punkcie handlowym możemy zapłacić kartą za towary lub usługi. Dodatkowo tradycyjną kartę powoli zastępują telefony, zegarki czy innego rodzaju sprzęty. Dzięki temu nie musimy pamiętać, aby za każdym razem wychodząc z domu wziąć ze sobą portfel. Szacuje się, że w kolejnych latach płatności bezgotówkowe całkowicie wyprą płatności z użyciem pieniądza. Póki co już obserwujemy, że pieniądz elektroniczny zaczyna wypierać papierowy.

Jak wybrać dobre konto?

W większości przypadków problem z założeniem konta wiąże się z wyborem właściwej oferty. Tych bowiem nie brakuje – niemal każdy bank proponuje klientom założenie rachunku bankowego. Warto więc spojrzeć na ranking kont osobistych, dzięki któremu możemy w krótkim czasie porównać najciekawsze oferty. Dzięki temu nie musimy odwiedzać każdego banku, aby dowiedzieć się, jaką przygotował dla nas propozycję. Pamiętajmy, że dokonując wyboru konta osobistego, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Zwróćmy uwagę na jego oprocentowanie, możliwość dokonywania wypłat gotówki czy opłaty za prowadzenie rachunku. 

os 21.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również