Kamery live
prognoza pogody

Dla 22 najlepszych absolwentów – stypendia starosty tatrzańskiego

14 grudnia 2021 16:07

W ostatni piątek w zakopiańskim DW „Hyrny” odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowano najlepszych absolwentów szkół ponadpodstawowych w Powiecie Tatrzańskim. Warto przypomnieć, że stypendia starosty przyznawane są najlepszym absolwentom w oparciu o uchwałę Powiatu Tatrzańskiego. Są to jednorazowe nagrody o wartości 3 000, 4 000 i 5 000 zł dla absolwentów szkół kończących się maturą oraz 1 500, 2 000 i 3 000 zł dla absolwentów szkół branżowych. W tym roku dyrektorzy szkół ponadpodstawowych złożyli 22 wnioski o takie stypendia.

Dla 22 najlepszych absolwentów - stypendia starosty tatrzańskiego

Stypendia III stopnia (3 tys. zł) otrzymało 14 osób: Karolina Kula, Anna Król, Mateusz Czernik, Paulina Staszel, Daniel Pawlikowski, Kinga Harnik i Fabian Ziemianin z Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. W. Zamoyskiego; Wiktoria Jakubek, Zofia Elantkowska, Aleksandra Oloś i Klimek Józefowicz z Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera oraz Monika Basiorka, Jacek Łacniak i Beata Cudzich z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych im. W. Matlakowskiego.

Stypendia II stopnia (4 tys. zł) otrzymali: Katarzyna Łukaszczyk, Andrzej Franosz i Magdalena Gromada z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych im. W. Matlakowskiego oraz Ernest Kolbrecki z Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. W. Zamoyskiego. 

Stypendia I stopnia (5 tys. zł) trafiły do absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera – Szymona Nowaka-Trzosa oraz Dominika Adamczyka oraz do absolwenta Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych im. W. Matlakowskiego – Tomasza Jareckiego.

Stypendium II stopnia dla absolwenta branżowej szkoły zawodowej (2 tys. zł) otrzymała Joanna Pawlikowska, absolwentka Branżowej Szkoły I stopnia im. A. Dziedzica działającej w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. W. Zamoyskiego.

-To wielkie wydarzenie dla młodych ludzi, którzy otrzymują dzisiaj stypendia jak i nagrody w związku z wynikami osiągniętymi w różnego rodzaju zawodowych, przedmiotowych konkursach – mówił podczas uroczystości Piotr Bąk, Starosta Tatrzański. – To także sukces ich opiekunów, nauczycieli, a przede wszystkim rodziców i rodzin. Żyjemy przecież w rodzinie i sukces każdego dziecka jest sukcesem rodzinnym. Wydaje mi się, że w życiu każdego młodego człowieka taki moment, kiedy osiąga pierwsze sukcesy jest szalenie ważny. W moim głębokim przekonaniu inwestycja w edukację to jedna z najlepiej rentujących inwestycji w życiu. Owszem, można mieć duży majątek, można mieć znaczącą pozycję społeczną, ale wszystko to jest zależne od koniunktur, od różnych czynników zewnętrznych, które są zmienne. Dzisiaj jest sukces, jutro może być całkiem niedobrze. Natomiast to co mamy, to co uzyskaliśmy dzięki edukacji jest nasze i zawsze możemy to spożytkować.

Starosta gratulował wszystkim tym, którzy dostali się na studia, podkreślając, że dobrze wybrany kierunek studiów to doskonała inwestycja w przyszłość, ale także absolwentom szkół branżowych i techników, którzy już są świetnymi fachowcami. 

-Pod Tatrami mamy wspaniałe technika i szkoły branżowe. Absolwenci chociażby Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Zespołu Szkół Budowlanych są również bardzo poszukiwanymi fachowcami. Począwszy od kucharzy, a skończywszy na technikach urządzeń energii odnawialnej – to nasz nowy kierunek w Zespole Szkół Budowlanych. Przyszły takie czasy, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby znaleźć godne miejsce dla swojej specjalności. Gratuluję wam tych sukcesów. Na pewno jesteście punktem odniesienia dla swoich kolegów, pewnym wzorem do naśladowania.

Starosta tatrzański mówił też o roli rodziców i nauczycieli w osiągnięciu sukcesów w postaci stypendium,  szczególnie, że rok szkolny 2020/2021, jako “covidowy”, oparty na pracy zdalnej, nie należał do najłatwiejszych. 

-Czegoś takiego w historii edukacji w Polsce jeszcze nie było. Zdania na temat efektywności tego rodzaju nauki są podzielone. Statystyki pokazują, że na terenie naszych szkół, na terenie naszego powiatu było całkiem dobrze. Zdawalność matur w roku 2020/2021 w powiecie tatrzańskim była wyższa niż w Polsce i wyższa niż w Małopolsce. Jestem pełen uznania, zwłaszcza dla tych nauczycieli, którzy wyszli ponad tą średnią, którzy znaleźli czas, znaleźli w sobie siły i potrafili odnaleźć talenty wśród młodzieży. Przyjmijcie moje gratulacje. Wy, absolwenci, którzy wybraliście studia i zdecydowaliście się na dalszą edukację. Życzę wam, aby wasz wybór był dobry i przyniósł wam same sukcesy. Gratuluję tym, którzy dalej uczą się w szkołach powiatowych, aby w następnych latach nadal byli naszą chlubą. Gratuluję nauczycielom i rodzicom – możecie być dumni ze swoich wychowanków. 

os 14.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również