Kamery live
prognoza pogody

Dla jednostek OSP – czeki na nowe wozy

5 października 2021 03:02
Wyciszenie Włącz dźwięk

WAKSMUND. 2 miliony 300 tys. zł. To kwota, za jaką trzy jednostki OSP będą mogły sobie kupić samochody ratowniczo-gaśnicze: dwa ciężkie i jeden średni. Czeki przywiózł wojewoda Łukasz Kmita, przejechawszy wpierw przez Nową Białą, by zobaczyć, jak już dźwignęła się ze zgliszcz.

Wręczenie nastąpiło w Waksmundzkiej remizie OSP. Promesy odbierały dwie jednostki OSP z powiatu nowotarskiego: z Waksmundu i Falsztyna oraz jedna z powiatu tatrzańskiego – białczańska. Te pieniądze – przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego z rezerwy budżetowej rządu – są podziękowaniem za wielkie serce i poświecenie wykazane trzy miesiące temu, przy ratowaniu zwierząt i mienia, gdy katastrofalny pożar rozszalał się w Nowej Białej. Są też przyczynkiem do tego, by dobrze wyposażone ochotnicze jednostki mogły skuteczniej zapobiegać podobnym tragediom i stratom. Pomogą zastąpić wciąż służące ochotnikom 30-40-letnie wozy. Czas na spożytkowanie tych środków trzy obdarowane OSP mają do końca roku. Niektóre już ogłosiły przetargi na nową flotę.

Czekami zostały nagrodzone jednostki zarówno biorące udział w ratowniczych działaniach podczas wielkiego pożaru, jak i stojące wobec innych wyzwań: waksmundzka – zlokalizowana przy ruchliwej drodze, białczańska – czynna w miejscowości pełnej turystów, falsztyńska – działająca na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Wojewoda dziękował „najwspanialszym strażakom”, którzy wykazali się nie tylko w gaszeniu wielkiego ognia, ale i w późniejszej pomocy dla obróconej w zgliszcza części wsi. 

Razem z wojewodą przybył do Waksmundu komendant małopolskiej PSP, st. bryg. Piotr Filipek, który mówił o współpracy zawodowej i ochotniczej straży – tym efektywniejszej, im lepszy sprzęt mają do dyspozycji jednostki.

Wiceminister klimatu Edward Siarka – tutaj przede wszystkim w roli prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP – dziękując premierowi i wojewodzie za wsparcie dla ochotników, zapowiedział, że z tego samego funduszu do końca roku pieniądze na zakup nowego wozu dostanie też OSP w Trutem.

Przy wręczeniu czeków nie brakło parlamentarzystów, którzy czuwali nad tym, premier zrealizował deklaracje pomocy dla jednostek mierzących się ze skutkami katastrofalnych zdarzeń – posłanki Anny Paluch, senatora Jana Hamerskiego, posła Patryka Wichra z Nowego Sącza. 

Strażackim delegacjom towarzyszyli wójtowie i starostowie oraz komendanci PSP obu powiatów. Padło wiele słów o dzielności, ofiarności, ludzkiej solidarności w potrzebie i trosce rządu o odpowiednie wyposażenie jednostek. Ale najgęściej padały życzenia, by w żadnym miejscu nie powtórzyło się nieszczęście podobne temu, które dotknęło mieszkańców Nowej Białej.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 05.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również