Kamery live
prognoza pogody

Discovery Channel w Muzeum Podhalańskim

Na jeden dzień, sale ekspozycyjne Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu  stały się planem zdjęciowym filmu dokumentalnego realizowanego przez Discovery Channel. W Nowym Targu i szerzej na Podhalu realizowany był bowiem kolejny odcinek cyklu historycznego „Tropicielki rodzinnych historii” opowiadającego barwne dzieje ludzi, którzy postanowili poznać kim byli ich przodkowie. Pomagają im w tym Karolina i Kinga – historyczki i genealożki oraz tytułowe “Tropicielki”.

Discovery Channel w Muzeum Podhalańskim

Odcinek realizowany w Nowym Targu poświęcony był poszukiwaniu przodków Polaka mieszkającego na stałe w USA, a pochodzącego ze Starego Bystrego na Podhalu. W filmie obok wątku rodzinnego poruszone został m.in. kwestie związane z emigracją zarobkową górali na przełomie XIX i XX wieku, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady. O przyczynach jakie leżały u podstaw niejednokrotnie dramatycznych decyzji opuszczenia ojcowizny ale również skutkach społecznych wyjazdu za przysłowiowym chlebem, opowiadał Robert Kowalski Kierownik Muzeum Podhalańskiego.

Przestrzeń wystawowa muzeum, a szczególnie dwie ekspozycje czasowe poświęcone rzemiosłu nowotarskiemu oraz budownictwu drewnianemu na Podhalu, doskonale korespondowały z tematyką dokumentu. Z uwagi na ten fakt, autorzy zdecydowali zaprezentować te bezcenne pamiątki minionych czasów. Widzowie będą mogli zatem obejrzeć szereg eksponatów ze zbiorów nowotarskiego muzeum w tym m.in. miniatury chałup góralskich, sprzęt codziennego użytku, narzędzia i produktu wytwarzane w zakładach rzemieślniczych. W filmie znajdą się również ujęcia obrazów pędzla Michała Rekuckiego, doskonale oddające klimat XIX-wiecznego Podhala, kulturę materialną w tym oryginalny regionalny strój. Emisja odcinka zaplanowana jest na przełomie stycznia i lutego br.

To nie pierwszy raz, kiedy Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu uczestniczy w produkcji filmów dokumentalnych, realizowanych przez m.in. TVP Historia, Kanał Discovery czy TVN Historia. Zainteresowanie pamiątkami gromadzonymi w placówce świadczy niewątpliwie o ich ponadregionalnej wartości dla kultury narodowej i znaczeniu dla nauki. 

mat. nadesłane

/os

os 07.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Oskar(d) murowany! 18:45 14.01.2019

To teraz czekamy na Oskar(d)a w kategorii: rola pierwszoplanowa dla celebryty Kowalskiego.

Zobacz również