Dialog z umysłem, ciałem, sercem i duchem – nieustająco potrzebny
POWIAT NOWOTARSKI. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego już szósty raz wyszło na zewnątrz z informacją o swojej pomocowej działalności. Piknik Profilaktyczny pod hasłem „W dialogu z umysłem, ciałem, sercem i duchem” odbył się tym razem w Ogrodzie Różańcowym kościoła św. Katarzyny.
W pogodne, ciepłe niedzielne popołudnie przewinęło się przez to miejsce ok. 200 dorosłych osób, nie licząc dzieciaków, które ochoczo korzystały z przygotowanych dla nich przyjemności: animacji, dmuchańców, prowadzonych przez instruktorów warsztatów ceramicznych i wikliniarskich, mega klocków, gier i konkursów z nagrodami. Harcerze zbierali datki na „najdroższy lek świata”, który może postawić na nóżki Kamilkę Gil. Warsztaty logoterapeutyczne i bibliodramowe odbywały się już na plebanii. Swój sprzęt prezentowała straż pożarna. Plenerową scenę wypełniały kolejne zespoły i formacje, umilając Piknik koncertowym programem.
Wyeksponowane prace plastyczne, powstałe na warsztatach terapii zajęciowej, były świadectwem wrażliwości i uzdolnień osób korzystających z pomocy Centrum.
W tej sympatycznej piknikowej otoczce była – co najważniejsze – możliwość wykonania pierwszego kroku. Bo cóż prostszego niż bez kolejki do specjalisty, bez szpitalnego stresu – usiać przy „kawie z psychologiem”? Do dyspozycji przybyłych na profilaktyczną imprezę „pod chmurką” byli lekarz psychiatra, pani psycholog, psychodietetyk pani Sabina oraz pracownicy zespołu mobilnego – w sumie 12 osób. Bo ideą Środowiskowego Centrum jest docieranie z pomocą do miejsca zamieszkania pacjenta, obejmowanie nią i osoby dotkniętej kryzysem psychicznym, i jej otoczenia.
Największą popularnością cieszyły się porady pani psychodietetyk. Ludzie mieli potrzebę rozmawiania nie tylko o zaburzeniach w odżywianiu, ale też o skutkach przyjmowanych leków. Inni dopytywali o zakres działalności Centrum.
Ta utworzona przed trzema laty placówka, funkcjonująca teraz w strukturze Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, zatrudnia 4 lekarzy specjalistów, gwarantując dostępność świadczeń. Potrzebujących pomocy może kierować na oddział dzienny, może oferować rozmaite formy terapii, warsztatów i grupę samopomocową. Przez trzy lata z usług Centrum skorzystało prawie 4,5 tysiąca mieszkańców powiatu nowotarskiego. Ok. 1,5 tysiąca osób jest objętych stałą opieką. Co miesiąc przychodzi tu po pomoc i poradę ok. 100 nowych osób.
(asz)
Komentarze