Kamery live
prognoza pogody

Deszczowy Dzień Strażaka w Nowym Targu (duża galeria)

17 maja 2023 21:39
Wyciszenie Włącz dźwięk

Dziś na nowotarskim rynku w Nowym Targu odbyły się powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Majowa aura w tym roku nie była łaskawa dla mundurowych i deszcz mocno dał się we znaki zgromadzonym, tym większe jednak wrażenie robiła uroczysta oprawa wydarzenia, z paradnym szykiem przed budynkiem ratusza – tym razem również z udziałem młodzieży ze szkół mundurowych im. prof. Jana Venuleta.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Nie brakło wręczenia  odznaczeń i awansów oraz okolicznościowych przemówień, skróconych ze względu na ulewę. Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu mł. bryg. Piotr Domalewski dziękował strażakom z nowotarskich jednostek OSP i PSP za zaangażowanie, poświęcenie i profesjonalizm m.in. w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy, choćby poprzez organizację miejsc pobytu na bazie remiz OSP, pomoc w organizacji magazynów pomocy, czy zbiórkę sprzętu dla ukraińskich strażaków. 

-Ostatnie lata, a nawet ten rok pokazują, jak wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi stajemy się nowoczesną, dobrze wyposażoną i wyszkoloną służbą do realizacji różnorodnych działań ratowniczych. Świadczy o tym chociaż to, jak strażacy odbierani są poza granicami naszego kraju, w związku z wyjazdami do działań – czy to pożarów lasów w Grecji, Szwecji, czy tegorocznego wyjazdu do ratowania osób poszkodowanych na skutek tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji. Na co dzień nasi strażacy pełnią służby w modułach międzynarodowych, a to świadczy o tym, że cały czas ćwiczymy, pozyskujemy niezbędny sprzęt, zdobywamy wiedzę, aby zapewnić bezpieczeństwo. Wasze działania należy powielać i jesteście ludźmi godnymi naśladowania – mówił dziś na nowotarskim rynku Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu mł. bryg. Piotr Domalewski.

Nie brakło podsumowań minionego roku – w 2022 roku straż pożarna w powiecie nowotarskim odnotowała łącznie 1840 zdarzeń, z czego 451 to pożary (w tym 427 pożary małe), 192 – miejscowe zagrożenia, a ponad 200 – fałszywe alarmy. 

Podczas uroczystości poświęcono uroczyście nowe pojazdy, jakie udało się  nowotarskiej jednostce pozyskać w roku minionym – w tym pierwszy w Polsce, słynny multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem. Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Łaciak powiedział, że pomysł na zakup takiego sprzętu dojrzewał przez kilka lat, a został sfinalizowany po tragicznym pożarze w Nowej Białej. Podkreślił, ze wyjątkowy pojazd udało się nowotarskiej jednostce pozyskać dzięki wsparciu podhalańskich parlamentarzystów oraz wojewody małopolskiego. 

Pani poseł Anna Paluch życzyła strażakom, by św. Florian zawsze miał ich w swojej opiece, natomiast wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wspomniał o milionach turystów, którzy odwiedzając nasz region, podkreślają, ze czują się tu bezpiecznie – a to zasługa m.in. pracy strażaków. 

Oprawę muzyczną zapewniła wydarzeniu Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu, pod dyrekcją kapelmistrza Marcina Musiaka. 

Podczas uroczystego apelu wyróżnieni zostali :

Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczeni zostali:

asp. Szymon Tatar

mł. kpt. Bogdan Wygrecki

Medalem Honorowym Za Zasługi Dla Pożarnictwa Ziemi Nowotarskiej odznaczeni zostali:

st. bryg. Janusz Barnaś

bryg. Jacek Fic

mł. bryg. Henryk Wielkiewicz

Srebrnym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Floriana odznaczeni zostali:

st. bryg. Janusz Barnaś

mł. bryg. Piotr Domalewski

mł. bryg. Piotr Krygowski

st. asp. Bogdan Zubek

mł. kpt. Tomasz Żmuda

Odznaką Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP odznaczony został:

asp. sztab. w st. spocz. Krzysztof Drobny

Stopień brygadiera otrzymali:

mł. bryg. Jacek Fic

mł. bryg. Wiesław Urbańczyk

Stopień młodszego brygadiera otrzymał:

st. kpt. Rafał Urbaniak

Stopnie starszego aspiranta otrzymali:

asp. Rafał Długi

asp. Marek Szpernoga

Stopnie starszego ogniomistrza otrzymali:

ogn. Paweł Cisoń

ogn. Marek Kamoń

ogn. Szymon Rapacz

ogn. Stanisław Stachowiec

Stopnie ogniomistrza otrzymali:

mł.ogn. Grzegorz Hodorowicz

mł.ogn. Stanisław Styrczula

mł.ogn. Sławomir Walkosz

mł.ogn. Szymon Zachwieja

mł.ogn. Mateusz Ziembański

Stopień młodszego ogniomistrza otrzymał:

st.sekc. Adrian Magiera

Stopnie sekcyjnego otrzymał:

st.str. Damian SEDLACZEK

Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został:

mł. bryg. Piotr Hodorowicz

Przed uroczystościami na Rynku w Nowym Targu, w Kościele p.w. Św. Katarzyny odprawiona została uroczysta Masza Św., której przewodniczył ks. bryg. Władysław Kulig Małopolski Kapelan Strażaków.

fot. Paweł Kos

os 17.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również