Kamery live
prognoza pogody

Dbają wspólnie o bezpieczeństwo w górach

30 września 2022 07:32
Wyciszenie Włącz dźwięk

Oziębienie związane z porą roku oraz ostatnie pogorszenie aury pogodowej, częściowo ogranicza ruch turystyczny na terenach zielonych. To co jednak odpycha pieszych turystów, przyciąga w tereny leśne pasjonatów off-roadu. Dlatego na małopolskich szlakach turystycznych częstym widokiem są wspólne patrole strażników granicznych ze służbami odpowiedzialnymi za utrzymanie bezpieczeństwa w lasach i parkach narodowych.

Za współpracę ze strażnikami leśnymi oraz strażnikami parków narodowych odpowiadają głównie funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Karpackiego Oddziału SG. Tylko od początku września przeprowadzili już kilka współdziałań  na szlakach turystycznych przebiegających przez Gorczański Park Narodowy oraz Nadleśnictwa Limanowa, Stary Sącz oraz Piwniczna – Zdrój.

Podczas służb w kompleksach leśnych oraz parkach narodowych, strażnicy graniczni dbają o bezpieczeństwo turystów oraz ochronę przyrody. Samochody terenowe, motocykle, quady i skutery śnieżne będące na wyposażeniu Straży Granicznej, ułatwiają leśnikom zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów. Natomiast dzięki kamerom termowizyjnym oraz noktowizorom, możliwa jest także dobra obserwacja terenu po zmroku.

Obecność zmotoryzowanych w kompleksach leśnych to nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale także oczywiste obciążenie dla przyrody. Zanieczyszczenie środowiska czy płoszenie zwierzyny, to tylko niektóre z przykrych konsekwencji wjazdu pojazdami na chronione tereny leśne.

Podczas wspólnych patroli szczególną uwagą obejmowane są również miejsca, w których dochodzi do kradzieży drzewek. W trakcie wspólnych akcji, funkcjonariusze SG oraz służby leśne kontrolują zasady wywożenia drewna z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników.

W rejonach przygranicznych kontrolowana jest również infrastruktura graniczna oraz sprawdzany teren w bezpośredniej bliskości granicy państwa.

os 30.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również