Kamery live
prognoza pogody

Czytanie to lepszy świat – 9 lat akcji w SOSW

19 czerwca 2017 20:18

POWIAT NOWOTARSKI. Akcja, która uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu niesie wielorakie korzyści – trwa już prawie dekadę. Rangę projektu „Zaczarowani czytaniem”, obejmującego wychowanków szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjów – podnosi ministerialne dofinansowanie.

Czytanie to lepszy świat – 9 lat akcji w SOSW

Co roku inny jest tytuł projektu, ale formy aktywności – podobne i cel ten sam. To przekonanie, że w świecie telewizji i gier komputerowych czytanie książek – również u wychowanków Ośrodka – potrafi rozwijać wyobrażenia, pojęcia, zasób słów, kojarzenie, dykcję i zdolność wyrażania myśli.

Co ważne – projekt jest długofalowy i systematyczny, bo działa przez cztery miesiące: od marca do maja. Wtedy wychowankowie dwa razy w tygodniu spotykają się, by głośno czytać wybrane utwory. Tym samym szkolne przedsięwzięcie wpisuje się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Ale to nie wszystko.

Dzięki pisanemu i czytanemu słowu pół setki wychowanków Ośrodka może zwiedzać nie tylko baśniowe krainy, ale też odbywać podróże w przeszłość. Projekt Specjalnego ośrodka był jednym ze 130 szczęśliwych, które zdobyły 8-tysieczne dofinansowanie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Przy konkurencji naprawdę silnej, bo ubiegało się o pieniądze półtora tysiąca wnioskodawców. Finansuje go również Fundacja Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, która zapewniała nagrody dla uczestników.

Z ministerialnym wsparciem ubiegłego roku rozczytani wychowankowie podróżowali to tajemniczej, podziemnej krainy Solilandii, spotykając zamieszkujące ją ludzkie i legendowe istoty. Tegoroczny temat „Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie”, przesądził, że celem dwudniowej wycieczki były Kraków i Ojców. Cztery konkursy organizowane w ramach tego projektu: recytatorski, czytelniczy, plastyczny i konkurs wiedzy – były inspiracją do utrwalania wrażeń i zdobytych wiadomości w twórczości własnej.

A finał projektu stał się już dla szkoły prawdziwym świętem. W trzech teatralnych odsłonach, w epokowych strojach i scenografii, wychowankowie przedstawiali legendy o smoku wawelskim i szewczyku Skubie, o wielkim sercu Królowej Jadwigi i dobrym władcy Kazimierzu Wielkim.

Co więcej – do uczestników projektu przyjechała z Krakowa autorka bajek, Ewa Stadtmüller, by poczytać im i opowiadać o legendach ze Szlaku Orlich Gniazd, ale też o poszukiwaniu legend na podhalańskich szlakach.

Nauczycielki i koordynatorki projektu: Halina Szewczyk, Anita Strama i Justyna Kamieniecka, mogą się cieszyć nie tylko z udanej akcji, ale też jej dalszych dobrodziejstw, czyli rozbudzenia przyjemności czytania, która pomaga w pokonywaniu barier i ograniczeń.

/asz

NT24TV 19.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również