Kamery live
prognoza pogody

Czym jest recykling – pokazują uczniowie Gimnazjum nr 1

6 czerwca 2017 20:32

Na płycie nowotarskiego rynku odbył się happening ekologiczny organizowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu. Hasłem tegorocznej akcji był recykling zużytego sprzętu elektronicznego.

Czym jest recykling – pokazują uczniowie Gimnazjum nr 1

Prócz gimnazjalistów z “jedynki”, w happeningu wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych nr 2 i nr 5 w Nowym Targu. Zgromadzeni na placu tuż przed ratuszem, trzymając w rękach różne ekologiczne transparenty, podziwiali przygotowane przez starszych kolegów występy artystyczne, które składały się na happening.

A były to zarówno występy taneczne – całych grup, czy w duecie, jak i wokalne – w końcu tnie na darmo to właśnie z “jedynką” związana jest nauczycielka muzyki, pani Dorota Kret.

Inicjatorami i organizatorami happeningu byli nauczyciele: Małgorzata Brożek, Wiesław Kusiak, Agnieszka Chowaniec i Joanna Gąsior z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu.

Centralnym punktem programu było jednak przedstawienie, osnute wokół wątku procesu sądowego, jaki wytoczony został za wyrzucanie elektrośmieci w niewłaściwe miejsce, zamiast do specjalnego punktu zbiórki tego typu odpadów, gdzie miałyby szansę zostać poddane recyklingowi. Aby cały przekaz miał odpowiednią moc i trafił nawet do najmłodszych, uczniowie zadbali o sugestywne przebrania, czyli stworzone z kartonowych pudeł sprzęty: pralkę, telewizor, telefon komórkowy, lodówkę.

Bo to był właśnie temat i główne hasło tegorocznego spotkania – recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego czyli ZSEE. Dlatego też w centralnym miejscu placu znalazł się pojemnik na zużyte baterie, pudło na zużyte płyty cd i dvd, a nieopodal Hali Lodowej była dziś możliwość zostawienia dużego sprzętu AGD. Młodzież rozdawała też zaprojektowane przez siebie ulotki z ekologicznymi hasłami: “Nie pal elektrośmieci, niech ziemia porządkiem świeci” albo “Elektroodpady – proste zasady – przynoś z mieszkania do punktu zbierania”.

Współorganizatorami imprezy byli: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ oraz firma Biosystem SA. Pięknym, muzycznym akcentem tej akcji była wymowna piosenka Jonasza Kofty – “Pamiętajcie o ogrodach”.

/os

NT24TV 06.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również