Kamery live
prognoza pogody

Czy z rynku zniknie telebim?

17 września 2020 14:48

Zainstalowany osiem lat temu na płycie rynku telebim zaczął szwankować po intensywnych opadach deszczu. Jego serwis po okresie gwarancyjnym jest kosztowny i nie zapewnia trwałych efektów, dlatego miasto zastanawia się nad przeniesieniem go w zadaszone miejsce – np. do Miejskiej Hali Lodowej. 

Czy z rynku zniknie telebim?

Interpelację w sprawie uruchomienia telebimu usytuowanego na nowotarskim rynku złożył radny Paweł Liszka.

-Telebim ten od dłuższego czasu nie działa. Proszę o informację od kiedy jest nieczynny i dlaczego? Telebim ten winien być wykorzystywany w czasie epidemii do podawania mieszkańcom bieżących informacji, a w okresie jesienno-zimowym o stężeniu niebezpiecznych substancji i smogu – pisał radny w swojej interpelacji. 

Telebim znajdujący się na płycie Rynku został zakupiony i zainstalowany w roku 2012. Jego powierzchnia to 12,9 m2. W ostatnim czasie służył m.in. do wyświetlania zapowiedzi rożnych wydarzeń, a  zimą – informował o aktualnym stanie jakości powietrza. Jego konstrukcja składa się z 12 kabin, z których każda zawiera 12 modułów, układy sterujące, zasilacze i wiatraki zamknięte w szafie, która ma chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Po ośmiu latach eksploatacji pojawił się jednak problem ze skuteczną ochroną sprzętu przed opadami.

-Po kilku latach eksploatacji pojawiły się problemy z działaniem telebimu po intensywnych opadach deszczu. – czytamy w odpowiedzi burmistrza na interpelację – Osiadający kurz i brud na płytkach drukowanych w połączeniu z wilgocią powodował awarię elementów sterujących. Mimo wielokrotnych prób naprawy i poprawienia szczelności drzwiczek serwisowych, dochodziło do częstego zamoczenia elementów elektronicznych i braku działania kilku modułów, przez co obraz był niekompletny i nieczytelny. Serwis telebimu po okresie gwarancyjnym jest kosztowny i nie zapewnia trwałych efektów. Po opadach w miesiącu czerwcu i ponownym uszkodzeniu kilku modułów został on całkowicie wyłączony.

Burmistrz poinformował także, że biorąc pod uwagę częstotliwość awarii i koszty serwisu rozważa możliwość przeniesienia telebimu do lokalizacji, w której nie byłby on narażony na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych – takiej, jak np. Miejska Hala Lodowa.

 

os 17.09.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również