Kamery live
prognoza pogody

Czy wojna w Ukrainie realnie wpływa na turystykę? Rozmawiamy z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym

23 kwietnia 2022 11:06

Igrzyska Europejskie mają odbyć się w Krakowie już na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Oznacza to, że ruszają przygotowania, a obiekty sportowe niebawem wejdą w fazę modernizacji i remontów. O tym, jak na Igrzyskach zyskają mieszkańcy Krakowa, o bonie turystycznym i prestiżowym wydarzeniu Federacji Kongresów i Konferencji rozmawiamy z Andrzejem Gut-Mostowym, wiceministrem Sportu i Turystyki.

Czy wojna w Ukrainie realnie wpływa na turystykę? Rozmawiamy z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym

Panie Ministrze, jesteśmy coraz bliżej Igrzysk Europejskich. Czy w ostatnich dniach wykonano istotne ruchy, które przybliżają organizację tego wydarzenia w Krakowie?

Tak, nastąpiło podpisanie programów przez Pana Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka z Marszałkiem Województwa Małopolskiego, a także z Miastem Kraków, które wykona wszystkie najważniejsze inwestycje infrastruktury drogowej na te igrzyska. To kwota kilkuset milionów złotych. W ubiegłym tygodniu Minister Kamil Bortniczuk i Prezydent Miasta Krakowa, w obecności Pana Marszałka, podpisali program sportowy uwzględniający wszystkie niezbędne inwestycje. Stadion Wisły, stadion Cracovii, obiekty Akademii Wychowania Fizycznego, ale także inne obiekty zostaną zmodernizowane oraz wyremontowane na nadchodzące Igrzyska. To także inwestycje rzędu kilkuset milionów złotych. Polski sport na mapie Małopolski dostanie nowe oblicze i nowe możliwości rozwoju.

Pojawiła się dyskusja na temat przesunięcia Igrzysk Europejskich w związku z sytuacja międzynarodową?

Nie było takiej dyskusji. Termin Igrzysk jest datą pewną. Świadczy o tym fakt, że w najbliższych dniach nastąpi kolejny kamień milowy przy tym projekcie, a będzie nim podpisanie umowy Host City. W praktyce oznacza to, że Miasto Kraków wraz z innymi samorządami oficjalnie zobowiąże się do zrealizowania tej imprezy i bycia gospodarzem. Oczywiście dzięki gwarancjom finansowym i środkom przeznaczonym na ten cel z budżetu państwa przez Ministra Sportu i Turystyki i Ministra Infrastruktury.

Rozumiem, że są to inwestycje, które po Igrzyskach Europejskich zostaną dla miasta i obywateli. Mam tutaj na myśli zarówno infrastrukturę drogową jaki i zmodernizowane obiekty sportowe.

Na tym właśnie polega wielki atut tej imprezy. Praktycznie wszystkie inwestycje, a wśród nich istniejące obiekty, które mają już swoje lata, dostaną nowe życie. Mówimy tutaj między innymi o obiekcie AWF, który otrzyma nową bieżnię i nowe otoczenie. Stadion ten będzie gotowy do goszczenia najlepszych imprez światowych jeżeli chodzi o wydarzenia sportowe. Z kolei Stadion Wisły zostanie dostosowany do nowoczesnych funkcji, w tym także do realizacji innych imprez. Mam na myśli wydarzenie niesportowe, takie jak koncerty na kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Generalnie Kraków wzbogaci się o nowy, wielofunkcyjny obiekt.

Za naszymi oknami pogoda, która zachęca raczej do spędzania czasu w zaciszu domowym. Przy okazji zapytam jednak – jak wygląda kwestia bonu turystycznego? Wykorzystujemy go nadal chętnie?

W okresach między sezonami wykorzystanie bonu turystycznego jest zdecydowanie mniejsze. Wszyscy czekamy na cieplejsze dni i czas, gdy będzie już można spacerować po parkach narodowych bez śniegu. Przypuszczamy, co zresztą jest zasadne, że największa aktywacja bonu rozpocznie się od maja/czerwca. Przypominam, że bon turystyczny możemy pobierać i realizować do końca września 2022 roku. Termin ten został przedłużony. Na chwilę obecną do wykorzystania pozostało jeszcze około półtorej miliarda z całej puli czterech miliardów, które były przeznaczone na finansowanie tego instrumentu. Wiemy, że jest to wielkie wsparcie dla polskich rodzin i polskiej branży turystycznej – hoteli, pensjonatów czy obiektów towarzyszących, takich jak parki rozrywki i aqua parki. Polski bon turystyczny to motywator dla rodzimych turystów i zainteresowania ich wypoczynkiem krajowym.

Zatem czy wojna w Ukrainie realnie wpływa na turystykę? Mówię o aktywności nie tylko międzynarodowej, ale także krajowej.

Następuje widoczny spadek planowanych wyjazdów. Dotyczy to przede wszystkich imprez, które musimy planować na wiele miesięcy do przodu czyli sektor MICE, sektor kongresów i konferencji. To te gałęzie zostały najbardziej dotknięte przez społeczny niepokój, będący następstwem wojny u naszych sąsiadów. Szacujemy, że 30-40 proc. tych wydarzeń jest odwoływanych lub stoi pod znakiem zapytania. Przypomnijmy, że w listopadzie odbywa się największa światowa impreza Federacji Kongresów i Konferencji, tym razem w Krakowie. Po wielu latach starań pojawiają się teraz pewne wątpliwości dotyczące miejsca organizacji kongresu. Na prośbę Miasta Kraków i organizatorów Centrum Kongresowego wystosowałem dodatkowy list do Światowej Federacji Konferencji i Kongresów IKKA, który w imieniu polskiego rządu ma zagwarantować pewne dodatkowe atuty, by pomimo okoliczności to prestiżowe wydarzenie faktycznie odbyło się w listopadzie w Krakowie. Mamy nadzieję, że przyniesie to zamierzony skutek.

rozm. Przemysław Bolechowski

fot. UMWM

os 23.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również