Kamery live
prognoza pogody

Czy trening strzelania w grach VR ma sens? (mat. sponsorowany)

10 lutego 2022 14:25

Technologia VR czyli Virtual Reality w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność. W szczególności gogle vr to doskonała forma zabawy dla miłośników gier komputerowych, ale nie tylko. Z uwagi, iż po ich założeniu osoba ma wrażenie, iż została przeniesiona do innej rzeczywistości, co też zostaje zarejestrowane przez mózg za pośrednictwem zmysłu wzrokowego, powstało wiele teorii, jak też zaczęto prowadzić badania na temat tego, czy w wirtualnej rzeczywistości faktycznie można ćwiczyć pewne umiejętności. W końcu umysł ludzki dostaje szereg bodźców, które stymulują go do różnych reakcji.

Czy trening strzelania w grach VR ma sens? (mat. sponsorowany)

Czy gry komputerowe mogą pomóc w nauce strzelania?

Gry typu FPS, które potocznie nazywane są “strzelankami” są bardzo popularne. Z pewnością osoby, które interesują się grami, mogą wymienić przynajmniej kilka, najpopularniejszych tytułów. Swego czasu przeprowadzono badanie na grupie graczy, aby stwierdzić, czy istnieje różnica pomiędzy ich zdolnością do przyswajania wiedzy, jak też jej praktycznego wykorzystania, a osób, które nie miały zbyt dużej styczności z grami FPS. Okazuje się, że radziły sobie znacznie lepiej. Były bardziej oswojone z prawdziwą bronią, orientowały się także w jej zastosowaniu, jak również sposobie działania, a także militarnych strategiach, które mniej lub bardziej świadomie praktykowali w trakcie wirtualnych meczów. Istotna była także różnica w refleksie. Czas reakcji o graczy był znacznie krótszy, niż u innych osób. Czy to oznacza, że gogle vr mogą teraz pomóc w nauce strzelania?

Symulatory rzeczywistości a faktyczne umiejętności

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku pilotów wykorzystuje się stymulatory lotu. Są to zaawansowane technologicznie maszyny, które działają podobnie do gogli vr. Różnica tkwi jednak w tym, że ogólne warunki, związane z kryzysową sytuacją, jak turbulencje, zostają bardziej szczegółowo otworzone w maszynie symulującej loty. Zadaniem tego typu ćwiczeń jest lepsze przygotowanie pilotów na wypadek takich sytuacji w rzeczywistości. Chodzi przede wszystkim o wyuczenie ich pewnego wzorca zachowania, jak też oswojenia się z problemem.

W jaki sposób gogle vr pomagają w nauce strzelania?

Tak na prawdę nauka strzelania związana z celnością, czy czasem reakcji bazuje na bodźcach zmysłowych. Wszystko, co dzieje się w wirtualnej rzeczywistości, dzieje się w czasie rzeczywistym. Oznacza to, iż umysł odbiera, jak również przyswaja sygnały z tą samą prędkością, co “w realu”. Dlatego w przypadku refleksu, jeśli są to szkolenia bojowe, przygotowawcze dla policji, czy wojska, szkolenia w vr są bardzo efektywne. Tak samo jeśli chodzi o celność. Dlatego coraz więcej osób dostrzega szereg możliwości związanych z nauką nowych umiejętności w wirtualnej rzeczywistości, które będą mieć zastosowanie w rzeczywistości. Najlepsze jest to, że każdy może sobie pozwolić na kupno urządzenia typu gogle vr. Tak samo osoby zajmujące się tego typu technologią, jak też naukowcy, w tym neurobiolodzy, czy psychologie bacznie obserwują, w jaki sposób wirtualna rzeczywistość oddziałuje na ludzki umysł, ale również psychikę, co także ułatwia prowadzenie badań, które wymagają specyficznego środowiska, jak sytuacje kryzysowe.

os 10.02.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również