PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Czy stoki narciarskie zostaną zamknięte na święta?

21 listopada 2020 10:56

Z takim oraz innymi pytaniami zwróciła się do premiera Jagna Marczułajtis-Walczak, podkreślając, że dla znacznej części Podhala oznaczałoby pogorszenie sytuacji finansowej, a nawet bankructwo.

Czy stoki narciarskie zostaną zamknięte na święta?

Fot. archiwum, Nowytarg24.tv

O ewentualnych planach polskiego rządu w sprawie zablokowania sezonu narciarskiego z powodu pandemii koronawirusa napisała już część polskich mediów. Teraz do tej sprawy postanowiła odnieść się posłanka Platformy Obywatelskiej z Podhala, Jagna Marczułajtis-Walczak.

 – Na terenie południowej Małopolski ze świadczenia usług turystycznych żyje znaczna część społeczeństwa, a dla Podhala w sposób szczególnie ważny jest sezon zimowy ściągający bardzo liczną rzeszę amatorów narciarstwa we wszystkich jego odmianach (…). Sezon narciarski oraz ferie zimowe są dla mieszkańców terenów podgórskich ważnym źródłem dochodów, gdyż dzięki niemu mogą liczyć na zyski wszystkie podmioty gospodarcze z tego terenu. Hotele, pensjonaty, gastronomia, handel, usługi pralnicze, transport, baseny termalne i wszystkie inne lokalne atrakcje turystyczne mogą dzięki miłośnikom nart funkcjonować i się rozwijać – napisała posłanka w piśmie do premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Tymczasem jak się okazuje, część stoków narciarskich w powiecie tatrzańskim właśnie rozpoczęło sztuczne naśnieżanie. Czynność ta już sama w sobie jest niezwykle czasochłonna i przede wszystkim kosztowna. Zablokowanie zimowego ruchu turystycznego przez rząd wpędzi właścicieli stoków narciarskich w dramatyczną sytuację finansową – ostrzega Marczułajtis-Walczak.

– W sposób szczególny zagrożone są upadkiem małe firmy, które nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, dzięki któremu mogłyby wypłacać pensje swoim pracownikom i regularnie spłacać zaciągnięte kredyty lub też koszty dzierżawy gruntów czy też lokali – twierdzi Jagna Marczułajtis-Walczak.

Posłanka zaapelowała do rządu o rozważne podjęcie decyzji związanych z funkcjonowaniem nadchodzącego sezonu narciarskiego, a także o jak najszybsze poinformowanie organizacji turystycznych i lokalnych władz o swoich zamierzeniach. Jednocześnie była uczestniczka zimowych igrzysk olimpijskich poprosiła premiera o odpowiedź na swoje pytania: – Czy rząd zamierza zamknąć stoki narciarskie podczas tegorocznego sezonu zimowego? Jakie decyzje rząd zamierza podjąć względem obiektów turystycznych takich jak hotele, pensjonaty, kwatery prywatne na święta, sylwestra i ferie? Czy rząd zamierza je zamknąć całkowicie na święta, sylwestra i ferie? Czy i jak długo jeszcze będą zamknięte baseny termalne?

Piotr Starmach 21.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również