Kamery live
prognoza pogody

Czy jest szansa na powrót Budżetu Obywatelskiego w Nowym Targu?

3 listopada 2022 09:56

Z prośbą o przywrócenie w mieście Budżetu Obywatelskiego wystąpił niedawno do burmistrza radny Szymon Fatla. “Zauważalny jest fakt, że spada aktywność obywatelska mieszkańców miasta” – alarmuje radny. “Uważam, że rzeczywiście warto byłoby podjąć działania na rzecz zwiększenia aktywności lokalnej społeczności” – zgadza się burmistrz Grzegorz Watycha, proponując, by pomysł przedyskutować podczas prac Rady Miasta nad projektem budżetu na 2023 rok. Przypomnijmy – miasto zrezygnowało z dwóch ostatnich edycji BO, przesuwając środki budżetowe na dofinansowanie do wymiany kopciuchów. 

Czy jest szansa na powrót Budżetu Obywatelskiego w Nowym Targu?

Na zdjęciu – Nowotarska Strefa Relaksu, sztandarowa inwestycja zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Nowego Targu.

Prosząc o przywrócenie Budżetu Obywatelskiego jako formy podniesienia poziomu obywatelskiej aktywności mieszkańców Nowego Targu, radny Fatla zaproponował, by przeznaczyć na ten cel 1 mln zł w przyszłorocznym budżecie. 

Burmistrz Grzegorz Watycha, choć zgadza się co do konieczności podjęcia działań w tym zakresie, a inicjatywę radnego określa jako “cenną”, przedstawia też “drugą stronę medalu”:

-Mam świadomość, że ostatnie edycje Budżetu Obywatelskiego wskazują na wyczerpanie się tej formuły aktywności mieszkańców miasta – pisze burmistrz Nowego Targu w odpowiedzi na interpelację – W rekordowej edycji BO 2017 zgłoszono 45 zadań, na które oddano 6744 kart do głosowania. W ostatniej edycji BO 2020 zgłoszono już tylko 16 zadań, na które oddano 2179 kart do głosowania. Powyższe, pomijając już okoliczności obiektywne, jak pandemia, było przesłanką do rezygnacji z przeprowadzania kolejnych edycji BO na rzecz przesunięcia środków przeznaczonych na ten cel na działania związane z poprawą jakości powietrza w Nowym Targu, w tym wymianę kotłów. 

Pan burmistrz dodaje, że decyzje dotyczącej “cennej inicjatywy” podniesionej przez radnego w interpelacji, łatwiej będzie podejmować w momencie, gdy będą znane już założenia budżetowe na 2023 rok – a więc podczas prac Rady Miasta nad uchwałą budżetową. 

-Obecnie trwają intensywne prace nad projektem przyszłorocznego budżetu. Z uwagi na aktualne, niełatwe uwarunkowania prognozy zarówno wpływów, jak i przede wszystkim rosnących wręcz skokowo kosztów stawiają nasz samorząd przed wielkim wyzwaniem związanym z dopięciem budżetu na 2023 rok – przyznaje burmistrz. 

 

os 03.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również