Kamery live
prognoza pogody

Cztery inwestycje drogowe i modernizacja obiektów MCSiR. Spore zmiany w budżecie

16 kwietnia 2021 18:54

Przebudowa ulic Zacisze, Kolejowej, Józefczaka i Doroty, dofinansowanie do zakupu radiowozu dla komendy policji, czy dodatkowy milion złotych na modernizację obiektów sportowych – Miejskiej Hali Lodowej, czy kortów tenisowych przy hali Gorce. To główne zmiany w budżecie, jakie będą uchwalane podczas najbliższe Sesji. Zmniejszenie deficytu o blisko 7 mln zł oraz kilkumilionowe przesunięcia środków możliwe są dzięki pozyskaniu wysokiego dofinansowania na przebudowę MOK.

Cztery inwestycje drogowe i modernizacja obiektów MCSiR. Spore zmiany w budżecie

Na zdjęciu – ulica Józefczaka przed planowaną przebudową

W budżecie na ten rok pojawiły się cztery inwestycje drogowe 

W wyniku dokonywanych zmian w budżecie, deficyt ulega zmniejszeniu o 6 mln 804 tys. zł, jednocześnie dokonuje się zmniejszenia kwoty przychodów z tytułu pożyczek i kredytów o kwotę 16 mln zł. Plan dochodów zostaje zwiększony o kwotę 10 mln 350 tys. zł z tytułu środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę MOK. Właśnie to wysokie dofinansowanie otworzyło możliwości planowania i wpisania do budżetu innych inwestycji. A jest ich sporo.

Kwotę 2 mln 387 tys. zł przeznacza się na inwestycje drogowe. Pół miliona zł zabezpieczono na przebudowę ul. Józefczaka. O tę modernizację wnioskował wcześniej m.in. radny Szymon Fatla, a kierownik referatu ds. drogownictwa i transportu Marcin Dziadkowiec określił nawierzchnię tego popularnego łącznika jako “katastrofalną”. Kwotę 770 tys. zł przeznaczono na remont fragmentu ul. Kolejowej od Kilińskiego do Krakowskiej, a 450 tys. zł – na przebudowę ul. Doroty od Waksmundzkiej do Ogrodowej, gdzie również mamy do czynienia z bardzo złym stanem nawierzchni, co razi szczególnie w zestawieniu z świeżo wyremontowanymi, sąsiednimi ulicami.

Zacisze – ze strefą płatnego parkowania

Do budżetu wpisano także kwotę 667 tys. zł na przebudowę ul. Zacisze wraz z odwodnieniem. Inwestycja będzie wykonana wspólnie z Miejskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji i uporządkuje miejsca postojowe pod budynkiem KRUS-u.

-Aby wymusić rotację samochodów, będziemy proponować strefę płatnego parkowania i parkomat – zapowiedział wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. 

Rekompensatę otrzymaną z budżetu państwa z racji utraconych dochodów z opłaty targowej – w kwocie 73,5 tys. zł- planuje się przeznaczyć na utrzymanie cmentarzy komunalnych.

-Nastąpił wzrost kosztów związanych z ochroną i odpadami komunalnymi, jest też konieczność zabezpieczenia toalet na nowym cmentarzu komunalnym – tłumaczył skarbnik Łukasz Dłubacz. 

30 tys. zł przekazanych zostanie dla Komendy Powiatowej Policji w Nowym targu na zakup nowego radiowozu, a 100 tys. zł zabezpieczono na wymianę okien w budynku byłego hotelu Herza, który w tym roku będzie odnawiany.

-Pierwotnie okna nie były planowane do wymiany, jednak istnieje potrzeba, aby je wymienić. Są to duże koszty, bo budynek jest zabytkowy, stąd koszt wymiany okien, ich standard jest zupełnie inny, niż w obiektach, które zabytkowe nie są – wyjaśniał skarbnik. 

1 mln zł na obiekty sportowe. W planach – wymiana kortów tenisowych i band na hali lodowej

Sporą  kwotę 1 mln zł zabezpiecza się na modernizację obiektów sportowych Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, co związane jest z wnioskiem złożonym do Ministerstwa Sportu, który wymaga wkładu własnego. Szacunkowa wartość prac to 2,3 mln zł, a ich zakres jest szeroki i obejmuje kilka obiektów. Realizacja zadań uzależniona jest od otrzymania dofinansowania. 

W Miejskiej Hali Lodowej planuje się docieplenie ścian wschodniej i zachodniej, remont 3 łazienek przy szatniach, wymianę band, remont dachu i elewacji budynku maszynowni, wykonanie systemu osuszania powietrza hali lodowej oraz wymianę drzwi ewakuacyjnych. 

Kolejne zadanie obejmuje wymianę nawierzchni 3 kortów tenisowych przy hali Gorce. Były one modernizowane w latach 2013-2014, jednak popełniono wówczas błędy wykonawcze.

-Po przebudowie tego obiektu okazało się, że niestety na kortach pojawił się bardzo duży problem. Na etapie wykonawstwa zostały popełnione pewne błędy, technologia nie sprawdziła się – wyjaśniał skarbnik miasta. 

Planuje się także wymianę oświetlenia hali pływalni oraz sali gimnastycznej na hali “Gorce” na system LED, modernizację monitoringu na pływalni oraz budowę/rozbudowę  systemu monitoringu pożarowego w obu tych obiektach. 

Radni Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju pozytywnie zaopiniowali zmiany w budżecie. Głosowanie nad uchwałą – w poniedziałek. 

os 16.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również