Kamery live
prognoza pogody

“Cyfrowa rewolucja” w powiecie nowotarskim

24 lutego 2017 13:36

Powiat Nowotarski dołączył dziś do grona innych powiatów Małopolski, które w najbliższych latach stworzą internetowe bazy zasobów geodezyjnych. Na realizację tego przedsięwzięcia otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 12 mln zł. Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania podpisali dziś w Nowym Targu wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys i starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Podpisanie dokumentu oznacza, że już tylko 4 lata dzielą mieszkańców powiatu nowotarskiego, ale i całej Małopolski od prawdziwej cyfrowej rewolucji w dostępie do map i dokumentów geodezyjnych i kartograficznych. Wszystkie 22 powiaty naszego województwa tworzą bowiem bazy on-line.

Projekt realizowany na terenie powiatu nowotarskiego obejmuje modernizację ewidencji gruntów i budynków dla 6 obrębów na terenie 3 gmin, założenie numerycznej mapy zasadniczej na obszarze 10 gmin i digitalizację zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Do 2021 roku uruchomiony zostanie geoportal powiatowy, poprzez który udostępnione zostaną dane cyfrowe i oraz dokumenty geodezyjne dla wszystkich zainteresowanych: mieszkańców, geodetów, przedsiębiorców branży budowlanej. E-usługa będzie zintegrowana z elektronicznym systemem płatności.

Mapy będą miały bardziej precyzyjny charakter – do tej pory zdarzało się, że faktyczna wielkość działki posiadała inną wielkość niż wskazywała to mapa analogowa. Mapy pozwolą na określenie bliskości mediów, przystanku autobusowego, czy infrastruktury, co jest niezwykle istotne.

Rewolucja jest niezbędna – jak mówił dzisiaj wicemarszałek Stanisław Sorys, właśnie na południu Polski, w tym w powiecie nowotarskim do tej pory funkcjonuje ok. 30% map katastralnych, powstałych jeszcze za czasów Franciszka Jóżefa. 

-Aby mówić o rozwoju gospodarczym, ważne są zasoby kartograficzne – mówił wicemarszałek. 

Starosta Krzysztof Faber podkreślił, że jest to niezwykle istotne wydarzenie, które co prawda nie rozwiąże niestety spornych kwestii, jednak na pewno wiele ureguluje. Wart zaznaczenia jest fakt, że powiat nowotarski posiada bardzo dużą ilość małych działek – jest to aż 800 tys. Dla porównania, w całym województwie jest 2 100 000 działek, a powiatów jest w sumie 22. 

Na powstaniu cyfrowej bazy skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, którzy bez wychodzenia z domu i za pomocą “jednego kliknięcia myszki” będą mogli zamówić dokument, mapę lub zaświadczenie pochodzące z zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Ale nie tylko oni. 

Wprowadzone e-usługi ułatwią załatwienie wielu spraw także innym urzędom, przedsiębiorcom, właścicielom nieruchomości i potencjalnym nabywcom, inwestorom i projektantom, rzeczoznawcom majątkowym, geodetom i komornikom sądowym. Do zamówienia potrzebnych dokumentów, map lub zaświadczeń pochodzących z zasobu geodezyjnego i kartograficznego wystarczy komputer, tablet a nawet smartfon z dostępem do internetu. Zwiększy to mocno efektywność w wymianie danych związanych z obsługą inwestycji.

W tym momencie zasoby geodezyjne powiatu w 80% przechowywane i udostępniane są w wersji analogowej. Mieszkańcy i inwestorzy na dostęp do nich muszą czekać ok. dwóch dni, geodeci – nawet ok. tygodnia. 

Nie zabrakło pochwał i podziękowań od wicemarszałka dla podhalańskich radnych wojewódzkich, których podczas podpisania umowy reprezentowali Marek Wierzba i Stanisław Barnaś. Wyrażono zadowolenie z tego, że mimo podziałów politycznych, konsekwentnie realizowane są wspólne działania dla dobra regionu.

To jeden z takich projektów, które – choć nie będą widoczne gołym okiem – będą miały ogromny wpływ na nasze życie – powiedział Marek Wierzba.

Poziom dofinansowania to 94,44% kosztów całego projektu. Reszta będzie dopłacana ze skarbu państwa i ze strony powiatów. Wartość całego projektu to 13,6 mln zł. Łącznie na powstanie cyfrowych baz geodezyjnych, które obejmą całą Małopolskę województwo przeznaczy 175,5 mln zł.

/os

NT24TV 24.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również