Kamery live
prognoza pogody

Ćwiczenia straży pożarnej w Borze na Czerwonem (zdjęcia)

26 kwietnia 2022 13:43
Wyciszenie Włącz dźwięk

Dziś w rejonie Boru na Czerwonem w Nowym Targu odbyły się widowiskowe ćwiczenia straży pożarnej. Ich tematem było współdziałanie podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego podczas działań ratowniczo-gaśniczych związanych z pożarem lasu i torfowiska. Najważniejszym elementem było przećwiczenie skutecznego dostarczenia wody na duże odległości i utrzymanie gwarantowanego zaopatrzenia wodnego. W ćwiczeniach wzięło udział około stu strażaków i 21 zastępów z różnych jednostek, w większości z terenu powiatu nowotarskiego. 

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu, a udział w nich wzięły również jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu nowotarskiego, ja również pluton pompowy Kraków 4 z przyczepką wężową.

-Dziś zorganizowane zostały przez nas ćwiczenia związane z pożarem lasu i torfowisk. Na kanwie pożarów traw w ostatnim okresie, ćwiczenia słuszne. Głównie ćwiczymy tutaj podawanie wody na duże odległości – będziemy podawać wodę z Dunajca w okolice rezerwatu Bór na Czerwonem. Założenie jest takie, że część tego torfowiska i lasu pali się i mamy podjąć działania gaśnicze – mówi mł.bryg. Piotr Krygowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Nowym Targu. 

Scenariusz ćwiczeń zakładał że, z powodu długotrwałej suszy, w wyniku podpalenia doszło do kolejnego pożaru lasu i torfu w okolicach kopuły rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Pożar rozprzestrzenia się wewnątrz lasu i obejmuje swoim zasięgiem również pokłady torfu występujące w tym rejonie oraz przemieszcza się w kierunku „kopuły torfowiska”. Ponieważ jest to teren, gdzie nie ma możliwości wjechania ciężkim sprzętem, jedynym skutecznym sposobem ugaszenia pożaru jest podanie dużej ilości prądów wody na teren objęty pożarem. Zastępy JRG Nowy Targ realizują w tym czasie działania w innym rejonie, w związku z tym na miejsce zadysponowany zostaje jeden zastęp JRG (GBA 2,5/26 z obsadą 6 osobową). Równocześnie na polecenie Dowódcy JRG Nowy Targ zostaje uruchomiona Kompania Gaśnicza Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego w sile dwóch plutonów, samochód wężowy z JRG 4 oraz pompa wysokiej wydajności z JRG Rabka Zdrój. Podczas prowadzonych ćwiczeń, na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi użyto cywilnych dronów w celu rozpoznania i lokalizacji hipotetycznej sytuacji pożarowej.

W ćwiczeniach wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej oraz służby wspomagające, tj. Policja, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Nadleśnictwo Nowy Targ.

Świętująca w tym roku 30-lecie istnienia Państwowa Straż Pożarna, co roku organizuje na terenie powiatu ćwiczenia strażackie z różnych dziedzin. Dla przykładu, rok  temu przeprowadzono ćwiczenia chemiczne na terenie Rabki-Zdroju. 

fot. Paweł Kos/os

Materiał filmowy – w jutrzejszym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

 

os 26.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również