Kamery live
prognoza pogody

Ciepłownictwo na szczycie

11 kwietnia 2019 17:59
Wyciszenie Włącz dźwięk

To pierwszy raz, kiedy Nowy Targ gościł dużą, branżową konferencję tego typu. 51 przedstawicieli kierownictw przedsiębiorstw ciepłowniczych z całego regionu południowo-wschodniego przyjechało wczoraj do Stolicy Podhala, by wziąć udział w walnym zgromadzeniu oddziału połączonym z konferencją poświęconą aktualnym problemom funkcjonowania ciepłownictwa. Organizatorem wydarzenia była Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie oraz nowotarski MPEC. Jej uczestników witał gospodarz miasta, burmistrz Grzegorz Watycha.

-Miejsce tej konferencji jest jak najbardziej wskazane. Nasz MPEC stoi przed dużą szansą na pozyskanie środków zewnętrznych związanych z inwestycjami uciepłowienia miasta, które boryka się z dużym problemem zanieczyszczenia. Dla wielu z państwa sezon grzewczy pewnie już dawno się skończył, a tutaj wieczorem, obawiam się, że będzie można doświadczyć organoleptycznie, że ten sezon jeszcze trwa.  Nasi mieszkańcy wciąż niestety używają pieców, które staramy się eliminować m.in. poprzez przyłączanie budynków jednorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, witając uczestników spotkania i życząc im owocnej konferencji. Przy okazji, zaprezentował film promujący Stolicę Podhala. 

Walne zgromadzenie oddziału Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie miało na celu m.in. wybór członków do Rady Oddziału.

-Jedenastu przedstawicieli będzie ciałem doradczym Izby w sprawach związanych z – ośmielę się powiedzieć – polityką energetyczną kraju, dlatego, że postulaty przekazywane są bezpośrednio zarówno do Ministerstwa Energii, jak i do Ministerstwa Środowiska – wyjaśniał prezes MPEC Nowy Targ sp. z o.o. Grzegorz Ratter, nowo wybrany członek rady oddziału południowo-wschodniego Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. 

Zebranie połączone było z częścią seminaryjną, merytoryczną, podczas której dyskutowano na temat najlepszych rozwiązań w branży ciepłowniczej.

-Bardzo nam przyjemnie, że możemy gościć w Nowym Targu i podziwiać osiągnięcia również tutejszego przedsiębiorstwa – mówił prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jacek Szymczak Mówimy tu o wszystkich wyzwaniach, które branżę ciepłownictwa systemowego mocno dotyczą, poczynając od wzrostu kosztów zewnętrznych, niezależnych od przedsiębiorstw ciepłowniczych, jak wzrost uprawnień do emisji CO2, wzrost cen paliw, szczególnie węgla; mówimy o najnowocześniejszych rozwiązaniach informatycznych, o zarządzaniu, bezpieczeństwie, również cyberbezpieczeństwie i o potrzebie zmian prawnych na poziomie krajowym.

Jak podkreślił, konferencja skupia się na aktualnych wyzwaniach, ale również na tych, które ciepłownictwo systemowe będą dotyczyć w najbliższej przyszłości. 

-Bacznie śledzimy również zmiany wynikające chociażby z tzw. pakietu zimowego, czyli prac prowadzonych przez Komisję Europejską – mówił prezes SzymczakSkutki tych rozwiązań prawnych będą dotyczyć wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju, bez względu na wielkość, formę organizacyjną, czy formę własności już za 2 lat. 

Cykl wystąpień zainaugurował gospodarz wydarzenia, prezes MPEC Nowy Targ sp. z o.o. Grzegorz Ratter -Chcę przedstawić nie tylko miasto, ale i MPEC jak ewoluował w ciągu ostatnich lat, zarówno od momentu, kiedy mieliśmy w Nowym Targu dużo źródeł rozproszonych, poprzez ostatnie działania związane z pozyskaniem dotacji, rozbudową sieci i ze zmianą kierunku rozwoju na geotermię, która w najbliższych latach zapewni mieszkańcom tanie dostawy ciepła – referował krótko temat swojego wystąpienia.

W swoim wystąpieniu, sporo uwagi poświęcił walce ze smogiem, jako kluczowej, społecznej idei przyświecającej planom rozwoju nowotarskiego MPEC-u. Zdradził przy okazji, że tuż po świętach rozpoczną się prace budowy sieci na ul. Na Równi i Krzywej, biegnącej w kierunku centrum miasta. 

/os

os 11.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
energetyk 14:13 12.04.2019

Rozbudowa i modernizacja sieci ciepłowniczej, ze wszech miar godna poparcia, sieć ciepłownicza obecnie obejmuje tylko osiedla, powinna być rozprowadzona po całym mieście, (włącznie z domami jednorodzinnymi). Włodarze miasta powinni podjąć radykalne kroki w kierunku wyeliminowania spalania paliw stałych w indywidualnych piecach w tym docelowo w kotłach opalanych eko-groszkiem ( przykład Krakowa). Należy wesprzeć budowę nowej centralnej elektrociepłowni skojarzonej z geotermią. Obecny czas walki ze smogiem, ograniczaniem emisji CO2, promowanie OZE, daje olbrzymie szanse wybudowania nowoczesnego, w pełni bezpiecznego Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów- Elektrociepłowni wykorzystującej energię wód geotermalnych, węgla, paliw z odpadów w tym osadów ściekowych oraz biomasy. Należałby zaproponować wiarygodny, poważny kontrakt mieszkańcom, gwarantujący im obniżenie kosztów ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, kosztów za ścieki oraz kosztów za odpady. Nowoczesna elektrociepłownia wyeliminowała by całkowicie część smogu generowanego przez paleniska domowe. Równolegle poprzez ograniczenie sukcesywnie komunikacji publicznej do pojazdów zasilanych gazem, oraz elektrycznych ( taxi, busy, komunikacja miejska, i inne realizujące usługi do miasta), można perspektywicznie myśleć o czystym powietrzu. Podhale tak bogate w lasy otoczone Parkami Narodowymi powinno być miejscem czystego powietrza z możliwością promowania się jako zdrowego, tak bogato obdarowanego przez naturę obszaru. Oby nie obrazili się na nas turyści oraz oby młodzi widzieli szansę dla siebie na zdrowe, godne życie i chcieli zostawać na ojcowiźnie. Świadomość społeczna zagrożenia zdrowia i życia w tak zdegradowanym środowisku jest coraz większa, a szczególnie wśród młodych ludzi. Niestety obecnie słyniemy z palenia w przydomowych paleniskach wszystkiego co się pali od plastyków, poprzez odpady kuśnierskie, gumy, odpadów drewnianych z płyt meblowych ( pilśnie, paździerze,..), papieru, gazet, kartonów, i można by jeszcze puszczać wodzę wyobraźni jak nasi sąsiedzi są kreatywni w tym temacie. Elektrociepłownia i to jeszcze jako Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów dla niektórych brzmi trochę abstrakcyjnie, lecz nie jest to kosmos, podobne zakłady funkcjonują wzorowo w wielu krajach bogatej części Europy do których poziomu zmierzamy w tym w innowacjach i nowoczesnych technologiach. Niech Dunajec, potoki, nasze lasy będą wole od odpadów, a powietrze krystaliczne jak bryza morska, pachnące jodłami i żywicą smreków, dzisiaj niestety jeszcze może niekiedy panujące pod Turbaczem czy na Kasprowym.Powodzenia, odwagi i kreatywności w decyzjach

Zobacz również