Kamery live
prognoza pogody

Choinka odpalona, alpaki przyjechały. Dobrych Świąt, udanych Targów!

15 grudnia 2023 21:17

NOWY TARG.O zmroku Targi Bożonarodzeniowe zostały uroczyście otwarte. Burmistrz odpalił choinkę, futrzaste alpaki w zagrodzie – jak wielkie maskotki – wabią dziatwę, ale i dorosłych. Przed ratusz zajechał świetlisty zaprzęg. Bez stoisk na rynku trudno już sobie wyobrazić przedświąteczny czas.   

Choinka odpalona, alpaki przyjechały. Dobrych Świąt, udanych Targów!

Największa w mieście choinka tego roku błyszczy girlandami złocistych bombek, po gałązkach skaczą złociste jelonki. A kiedy rozjarzyła się ciepłym światłem – wygląda zjawiskowo. Ponieważ jednak odwilż wytopiła śnieg na płycie – Mikołaj zamiast saniami musiał wjechać stylową dorożką. Reniferów w swojej świcie tym razem nie miał, ale biała owieczka z czarnym baranem pojawiły się niezawodnie.

Na scenę pośrodku rynku gromadę „Małych Śwarnych” wprowadził właśnie Mikołaj. I zaczęło się kolędowanie – góralskie, serdeczne, na całe dziecięce gardło, przy wtórze skrzypiec. Niedługie jednak, bo gospodarz miasta, razem z gościem w biskupiej czapie, alpaką i owieczkami, musiał obejść targowe stoiska, pogwarzyć z rękodzielnikami, obejrzeć towary.

A stoisk jest szesnaście, do tego dwa food trucki. Można rynku nabywać świąteczne ozdoby, bombki, choinki, oryginalne anioły, szopki, wieńce, cudeńka z drewna, wełny, jodłowych gałązek, biżuterię, świece, figury ze światełek, wyroby ze skóry, paski, dzwonki, bibeloty, serduszka, podkówki, kubeczki, zabawki, serwetki i bombki z białego kordonka – misterne jak wzór płatków śniegu. Do tego dochodzą specjały w słoiczkach i flaszkach – miody, konfitury, soki, nalewki. Wytwory rękodzielników mogą być miłymi prezentami dla bliskich osób. Na jednym ze stoisk wolontariusze i harcerze kwestują na operację rekonstrukcji uszka małej Kalinki.

Stragany, światła, ozdoby, zapach jodły – tworzą tę wyjątkową atmosferę, która rozjaśnia i ociepla krótkie, grudniowe dni. Mikołaj częstował cukierkami z koszyka. Nawet Hanka na ławce przywdziała na ten czas jodłowy wianuszek i góralską spódnicę.

Targi Bożonarodzeniowe na rynku potrwają do 22 grudnia. Przez ten czas stragany będą czynne od godz. 10.00 do 18.00. W przedświątecznym zabieganiu warto zajrzeć na rynek, żeby komuś lub sobie sprawić małą przyjemność i poczuć klimat świąt. A tafla lodowiska przed ratuszem już się mrozi.

(asz)

Fot. asz, rm

Anna Szopińska 15.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również