Kamery live
prognoza pogody

Choinka łączy pokolenia

W Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem spotkali się starsi i dużo młodsi artyści, aby wspólnie przygotować świąteczne ozdoby. Nadleśnictwo Nowy Targ dostarczyło potrzebne materiały „prosto z lasu”. Powstały świąteczne cudeńka, którymi udekorowano choinki bożonarodzeniowe. Spontaniczność i radość młodych ludzi udzieliła się starszym osobom, a wspólnie spędzony czas przyniósł wiele dobrych emocji.

Choinka łączy pokolenia

Trwa oktawa Bożego Narodzenia. Nasze domy nawiedzają rodziny, goście i kolędnicy, nadal składamy sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Przy choince, w blasku kolorowych światełek i pięknych wystrojów naszych mieszkań dzieje się wszystko to, co dobre. Bo choinka łączy ludzi i…łączy pokolenia. Czas, który możemy ofiarować drugiemu człowiekowi staje się dziś najcenniejszym towarem rozedrganego, pędzącego świata. Spotykać się i okazywać sobie ciepło, wzajemny szacunek, dobroć i zainteresowanie – możemy zawsze. Robimy to jednak o wiele za rzadko, zwłaszcza, gdy jesteśmy młodzi, aktywni a naszego czasu potrzebują osoby starsze, samotne, chore.

Czas Bożego Narodzenia to wyjątkowa okazja aby to zmieniać. I to jest idea, która przyświeca pomysłodawcom projektu pn. „Choinka łączy pokolenia”.  Pomysł pojawił się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu już w ubiegłym roku i zaczął być realizowany w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku, na prośbę dyrekcji nowosądeckiej biblioteki do projektu przystąpili kolejni partnerzy. Do działań włączyła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie i kilka nadleśnictw, a idea choinki łączącej pokolenia wyszła daleko poza Nowy Sącz. Pomysł jest bardzo prosty i skutecznie realizuje ideę międzypokoleniowej integracji i wzajemnego wsparcia.

W miejscowościach, w których znajdują się filie biblioteki organizowane są warsztaty. Zajęcia artystyczne odbywają się w znajdujących się w pobliżu Domach Pomocy Społecznej. Uczestnikami warsztatów są pensjonariusze tych domów oraz dzieci i młodzież z zaproszonych szkół.
Rolą leśników jest dostarczenie na warsztaty drzew iglastych, stroiszu i darów lasu możliwych do wykorzystania w przygotowaniu świątecznych ozdób i stroików. Wytworzonymi wspólnie cudeńkami można przystroić bożonarodzeniowe drzewka a także zabrać je do swoich domów, by „opowiadały” o minionym spotkaniu i zachęcały młodych ludzi do kolejnych wizyt.

Na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ takie warsztaty odbyły się 12 grudnia 2022 w Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem a współautorami ozdób do dekoracji wytworzonych z dostarczonych przez leśników choinek były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem. To było prawdziwe piękne, wielopokoleniowe spotkanie, z którego każdy uczestnik mógł zabrać w sercu coś dobrego.

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

fot. Agnieszka Zazulak

os 29.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
senior 09:43 30.12.2022

Piękna inicjatywa, brawo! Oby tak dalej!

Zobacz również