Kamery live
prognoza pogody

„Chodźcie na Turbacz” – otwieranie Gorców (duża galeria zdjęć)

6 lutego 2017 11:31

NOWY TARG – GMINA NOWY TARG. W minioną niedzielę drogi narciarzy z Podhala wiodły na Długą Polanę. Stacja jest bowiem partnerem gminy Nowy Targ w dużym projekcie „Chodźcie na Turbacz”. Tam też odbyła się jego pierwsza, zimowa jego promocja.

„Chodźcie na Turbacz” – otwieranie Gorców (duża galeria zdjęć)

A projekt to szeroka sportowo-rekreacyjno-turystyczna oferta związana z trasami i szlakami wiodącymi na najwyższy szczyt naszego pasma.

Grupa ludzi, którzy wierzą, że trzeba rozwijać turystykę Gorcach, skrzyknęła się w celu wypromowania nowych, ciekawych szlaków i tras dla rowerzystów, dla turystów pieszych, dla narciarzy na biegówkach – mówi szef stacji Długa Polana, Michał Glonek.Tak powstał projekt „Chodźcie na Turbacz”, obejmujący 10 szlaków doprowadzających do głównego szczytu. Każdy jest profilowany pod określone umiejętności i sprawność korzystających. Do tej pory trochę brakowało opisów, map, informacji, stron internetowych, które opowiadają o Gorcach. Teraz wszystko jest.

Inicjatorami tego projektu byli także mieszkańcy gminy Nowy Targ, sołtysi i radni – z Łopusznej, Waksmunda, Ostrowska, Obidowej – mówi Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ. – To m.in. Zosia Faron, bardzo aktywna jeśli chodzi o narciarstwo biegowe. W dużej mierze jej zasługą są trasy narciarskie w Obidowej.

Projekt mają promować dwie imprezy. Ta pierwsza, zimowa, połączona była z I Mistrzostwami Rodzinnymi w biegach narciarskich „Gorce Cross Country”. Uczestnicy, w zależności od wieku, pokonywali różne dystanse, aż po pętlę 7-kilometrową. Do tego dochodziły zawody w narciarstwie klasycznym, w tandemach rodzinnych. Jako że projekt jest finansowany z Budżetu Obywatelskiego województwa, narciarskim zmaganiom i atrakcjom na Długiej Polanie patronował marszałek Jacek Krupa. Imprezą towarzyszącą był Puchar Długiej Polany. Odbywała się też Ogólnopolska Kampania „Bezpieczny stok”. Formuła zawodów pomyślana była dla osób w wieku od 16 lat do 100, tak początkujących, jak zaawansowanych, również oczywiście dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.

– Udało się nam uruchomić jedną z najpiękniejszych tras w Polsce – podkreśla szef Stacji Długa Polana.

Projekt, którego realizatorem jest gmina Nowy Targ, ma otworzyć nowe pomysły na Gorce, ponieważ są to piękne trasy rowerowe, na których odbywały się już zawody, m.in. MTB Mazovia Maraton – dodaje Marcin Kolasa. – Są to też trasy piesze nordic walking i trasy dla narciarstwa biegowego, jak znakomita, 7-kilometrowa trasa „Tropem wilczej watahy”, wśród gorczańskiej przyrody, o 220-metrowym przewyższeniu, w całości na terenie Waksmunda, z bazą w Nowym Targu na Stacji Narciarskiej Długa Polana. To też przykład fajnej współpracy między dwoma samorządami.

Organizatorzy mają nadzieję, że „Gorce Cross Country” stanie się imprezą coroczną. W I edycji wzięło udział ok. 100 dzieciaków z miasta i gminy Nowy Targ, przede wszystkim z Obidowej, Waksmunda, Ostrowska, Łopusznej. Nie brakło wśród nich dobrze już wytrenowanych klubowiczów. Najmłodsi zawodnicy byli 5-6-letni. W kategoriach open dla obu płci brało udział ok. 30 osób.

Wszyscy bardzo zadowoleni, podobało się – mówi Marcin Kolasa. – Mieliśmy równocześnie okazję przetestować nowy system pomiaru czasu, które również został zakupiony w ramach projektu. Bo ten projekt jest dość rozbudowany – obejmuje opracowanie szlaków turystycznych, przygotowanie tablic informacyjnych, aplikacji mobilnej, strony internetowej, map i folderów.

Pierwszym elementem promocji projektu był właśnie niedzielny wachlarz zimowych zawodów z atrakcjami towarzyszącymi na Długiej Polanie. Kolejna promocyjna impreza – już latem.

/asz

NT24TV 06.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również