Kamery live
prognoza pogody

Chochołów: 12 Turków i ukraiński kierowca w jednej osobówce. Chcieli dostać się do Niemiec (video)

10 stycznia 2023 11:34
Wyciszenie Włącz dźwięk

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Chochołowie na Podhalu. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas rutynowej kontroli drogowej ujawnili 12 obywateli Turcji, którzy wraz z kierowcą – obywatelem Ukrainy – podróżowali jednym samochodem osobowym marki Ford S Max, na polskich numerach rejestracyjnych. 

 

-W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem czynności, wszyscy ujawnieni mężczyźni – obywatele Turcji – zostali zatrzymani w związku z naruszeniem warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP. Żaden z nich nie posiadał ważnej wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu w Polsce. Ponadto cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski – informuje  Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem – Ustalono, iż obcokrajowcy drogą lotniczą dotarli z Turcji do Serbii, następnie pieszo przedostali się do Węgier. Tam wsiedli do samochodu, którym przez Słowację dotarli do Polski, gdzie po przekroczeniu granicy państwa przez byłe przejście graniczne w Chochołowie zostali zatrzymani. Celem ich podróży były Niemcy.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem każdemu z 12 obywateli Turcji wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z 3 letnim zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen. Dodatkowo Sąd Rejonowy w Nowym Targu, po rozpoznaniu wniosków Komendanta Placówki SG w Zakopanem, wydał postanowienia o umieszczeniu cudzoziemców w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Lesznowoli (3 osoby) i Przemyślu (9 osób) na okres 3 miesięcy.

Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia wbrew przepisom prawa granicy RP. Ponadto zaszły również okoliczności uzasadniające wydanie mu decyzji o zobowiązaniu do powrotu (jak podaje Straż Graniczna, “wymagały tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony i bezpieczeństwa publicznego lub interes RP”). Sąd Rejonowy w Nowym Targu zastosował wobec podejrzanego obywatela Ukrainy środek  zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna został osadzony w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu.

źródło: KOSG

os 10.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również